tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Leyenová chce zmraziť majetok ruského štátu:
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Zdroj: tasr/ap

EK schválila pomoc Ukrajine. Úroky za mega úver budú splácať občania EÚ. Takmer polstoročie!

Ako sme vás informovali, predsedníčka EK Leyenová prišla so skvelým nápadom donútiť Úniu vziať si úver, aby mohla pomáhať aj nasledujúce roky Ukrajine. Mesačne budeme Ukrajine dávať 1, 5 miliardy eur. Ukrajina nebude platiť ani úroky z tejto pôžičky, ani z úveru, ktorí si vezme na tento účel Únia. Platiť budú len občania Európskej únie. A ich deti. A možno aj deti ich detí.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Minister hospodárstva SR Karel Hirman.
  2. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a maďarský premiér Viktor Orbán
  3. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
  4. Vladimir Putin
  5. plot, migranti, migrácia, múr
  6. Britský minister obrany Ben Wallace.
  7. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  8. Ruský minister obrany Sergej Šojgu.
  9. Na kombosnímke zľava predseda Európskej rady Charles Michel a šéfka Europskej komisie Ursula von der Leyenová.

Komisia spresnila, že stabilná, pravidelná a predvídateľná finančná pomoc – v priemere 1,5 miliardy eur mesačne – pomôže pokryť významnú časť krátkodobých finančných potrieb Ukrajiny na rok 2023. Tie ukrajinské orgány a Medzinárodný menový fond odhadujú na tri až štyri miliardy za mesiac. Podpora, ktorú ponúka EÚ, by musela byť spojená s podobným úsilím iných veľkých darcov, aby sa pokryli všetky finančné potreby Ukrajiny na budúci rok.

Pomoci nie je nikdy dosť

Vďaka tejto pomoci bude Ukrajina schopná naďalej vyplácať mzdy a dôchodky a udržiavať v prevádzke nemocnice, školy a bývanie pre presídlených ľudí. Ukrajine to tiež umožní zabezpečiť makroekonomickú stabilitu a obnoviť kritickú infraštruktúru zničenú ruskou agresiou – energetickú infraštruktúru, vodné systémy, dopravné siete, cesty a mosty.

Reformy

Finančnú pomoc EÚ budú sprevádzať reformy s cieľom posilniť právny štát, dobrú správu vecí verejných a boj proti podvodom a korupcii na Ukrajine. Politické podmienky Únie sú zamerané na posilnenie ukrajinských inštitúcií a prípravu pôdy pre úspešné úsilie o povojnovú obnovu a na podporu Ukrajiny na jej európskej ceste.

Ako a kto to bude kontrolovať, však zrejmé nie je. Ani to, či Únia podporu stopne v prípade, že by sa z Ukrajiny „demokratický a právny štát,“ nestal.

Zaplatia to občania Únie

Podľa EK budú finančné prostriedky poskytnuté prostredníctvom vysoko zvýhodnených pôžičiek, ktoré sa budú splácať v priebehu maximálne 35 rokov, počnúc rokom 2033. EÚ tiež navrhuje pokryť úrokové náklady Ukrajiny prostredníctvom dodatočných cielených platieb členských štátov do rozpočtu EÚ.

Členské štáty Únie a tretie krajiny budú okrem toho môcť pridať do nástroja viac finančných prostriedkov, ktoré sa použijú ako granty, ak si to želajú. Finančné prostriedky sa prevedú cez rozpočet EÚ, čo Ukrajine umožní získať podporu koordinovaným spôsobom.

Tieto skvelé legislatívne návrhy z dielne Leyenovej ešte musí schváliť Európsky parlament a jednotlivé členské štáty EÚ. Keďže jediný, kto oznámil, že svoju krajinu a jej vlastných občanov nezadĺži je Maďarsko, dá sa predpokladať, že všetko bude čoskoro realitou.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EK schválila pomoc Ukrajine. Úroky za mega úver budú splácať občania EÚ. Takmer polstoročie!

Odoberať
Upozorniť na
13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku