eReport.sk
Švédsko pošle na Ukrajinu aj obrnené vozidlá. Ilustračné foto. Zdroj: wikipedia.sk

Ukrajine výrazne pomôžu aj Švédi. V 16-tom balíku jej posielajú vojenskú pomoc za 1,13 miliárd eur


Švédsko iba nedávno vstúpilo do NATO, a to najmä z obáv pred ruskou agresiou, a už sa pomerne významne zapája do poskytovania vojenskej pomoci Ukrajine. Doteraz jej poslalo 15 balíkov vojenského materiálu a najnovšie oznámilo, že jej zašle doposiaľ najväčší balík vojenskej pomoci obsahujúci vybavenie, ktoré je na vrchole ukrajinského zoznamu priorít.

Stíhačky Gripen zatiaľ nedodajú

Švédska vláda dnes oznámila, že Ukrajine poskytne ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 13 miliárd švédskych korún (asi 1,13 miliardy eur). Zo strany Štokholmu ide dosiaľ o najväčší balík vojenskej pomoci pre Kyjev, píše TASR s odvolaním na agentúru AP. Prisľúbená vojenská pomoc pozostáva „z vybavenia, ktoré je na vrchole ukrajinského zoznamu priorít“, povedala švédska vicepremiérka Ebba Buschová. V poradí 16. švédsky balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu od začiatku ruskej invázie zahŕňa protivzdušnú obranu, delostreleckú muníciu a obrnené vozidlá, priblížila.

Celkové hodnotenie je také, že darovanie radarového prieskumného lietadla ASC 890 by malo mať pre ukrajinské vzdušné sily v súčasnosti najväčší význam.

Pal Jonsson, švédsky minister obrany

Švédsky minister obrany Pal Jonsson zopakoval, že Štokholm nateraz vylúčil dodanie stíhačiek JAS 39 Gripen na Ukrajinu. Ukrajinská strana sa podľa jeho slov zameriava na realizáciu programu stíhačiek F-16, ktorých dodanie prisľúbilo Kyjevu niekoľko európskych krajín. Jonsson dodal, že Švédsko stále pracuje na tom, aby mohol stíhačky Gripen poskytnúť Kyjevu neskôr. Súčasťou nového balíka vojenskej pomoci sú aj dve lietadlá včasnej výstrahy SAAB ASCC švédskej výroby.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Čína opäť prisľúbila nezbrojenie Ruska
  2. Putin Zelenskyj
  3. Zelenskyj skupine G7

Tie budú mať podľa ministra obrany veľký vplyv na ukrajinskú protivzdušnú obranu, pretože doplnia a posilnia sľúbené stíhačky F-16 americkej výroby. „Dokážete identifikovať prichádzajúce riadené strely, identifikovať bezpilotné lietadlá a ciele na súši aj na mori… Celkové hodnotenie je také, že darovanie radarového prieskumného lietadla ASC 890 by malo mať pre ukrajinské vzdušné sily v súčasnosti najväčší význam,“ vysvetlil minister.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajine výrazne pomôžu aj Švédi. V 16-tom balíku jej posielajú vojenskú pomoc za 1,13 miliárd eur

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: