eReport.sk
Ukrajinský vojak ukazuje znak víťazstva v meste Bachmut vo východoukrajinskej Doneckej oblasti v stredu 26. októbra 2022.
Ukrajinský vojak ukazuje znak víťazstva v meste Bachmut vo východoukrajinskej Doneckej oblasti v stredu 26. októbra 2022. Foto: tasr/ap

Ukrajina: Vágnerovci sú teroristická organizácia. A čo Azov?


Vágnerovci sú teroristická organizácia. Ukrajinský parlament schválil návrh, ktorým ruskú súkromnú polovojenskú spoločnosť Vagnerova skupina, v zahraničí známu pod označením Wagner Group, vyhlásil za medzinárodnú zločineckú organizáciu. Podľa britskej stanice BBC o tom v pondelok informoval ukrajinský poslanec Jaroslav Železňak.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Krv v očiach, krv v slovách
  2. Dobré správy
  3. Na Ukrajine prebiehajú boje
  4. Ukrajinský vojak ukazuje znak víťazstva v meste Bachmut vo východoukrajinskej Doneckej oblasti v stredu 26. októbra 2022.

Teroristické organizácie

Okrem toho parlament prijal aj rezolúciu, na ktorej základe budú všetky ruské súkromné vojenské spoločnosti považované za teroristické organizácie. Ukrajinský parlament v zdôvodnení svojho rozhodnutia deklaroval, že príslušné ukrajinské orgány získali nezvratné dôkazy svedčiace o tom, že vagnerovci sa dopúšťajú trestnej činnosti.

Uvalili sankcie

BBC pripomenula, že koncom januára americké ministerstvo financií vyhlásilo Vagnerovu skupinu vedenú ruským podnikateľom Jevgenijom Prigožinom za nadnárodnú zločineckú organizáciu a uvalilo sankcie na viacero spoločností a jednotlivcov s ňou spojených.

Vraždy, popravy, znásilňovanie

V tlačovej správe amerického ministerstva sa uvádza, že vagnerovci sú zapojení do kriminálnych aktivít, vrátane masových popráv, znásilňovania, únosov detí a fyzického zneužívania v Stredoafrickej republike a Mali.

Ďalšie sankcie

Washington očakáva, že sankcie voči Vagnerovej skupine, ako aj nové sankcie voči jej spolupracovníkom a ďalším spoločnostiam podporujúcim ruský vojenský komplex povedú k tomu, že ruský prezident Vladimir Putin bude mať obmedzené možnosti na vyzbrojovanie a zásobovanie svojej vojenskej mašinérie.

Predĺžená ruka Moskvy

Vagnerova súkromná armáda podľa analytikov slúži ako predĺžená ruka Moskvy pri realizácii jej mocenských záujmov v zahraničí. Kremeľ oficiálne akékoľvek väzby na ňu popiera. Prigožin sa k založeniu Vagnerovej skupiny priznal až v septembri 2022. Spresnil, že tak urobil v roku 2014 s cieľom vyslať bojovníkov do východoukrajinského regiónu Donbas. „Od tohto momentu, od 1. mája 2014, sa zrodila skupina patriotov“, povedal.

Až dovtedy Prigožin svoje prepojenie s Vagnerovou skupinou oficiálne popieral. Na jeho úzke väzby na vagnerovcov však západné médiá a pozorovatelia upozorňovali už roky.

Hrá dôležitú úlohu

Od začiatku vojny na Ukrajine agenti západných spravodajských služieb informujú, že Vagnerova skupina v nej hrá dôležitú úlohu, pričom sa predpokladá — podľa informácií z januára tohto roku vagnerovci tvoria najmenej štvrtinu ruských ozbrojencov na Ukrajine.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajina: Vágnerovci sú teroristická organizácia. A čo Azov?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: