eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr/ap

Ukrajina si s Ruskom vymenila zajatcov. Zelenskyj zdôraznil: Dostaneme naspäť všetkých!

Z ruského zajatia bolo počas vojny na Ukrajine doposiaľ oslobodených viac ako 1000 jej občanov, uviedol v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Vymenili si zajatcov

Ukrajinský líder vo večernom vyjadrení zverejnenom na sociálnej sieti súčasne zdôraznil, že jeho krajina musí zabezpečiť návrat všetkých svojich občanov, ktorí sa dostali do zajatia ruských síl.

Zelenskyj chce naspäť všetkých zajatcov

Rusko a Ukrajina sa počas vojny, ktorú Moskva rozpútala napadnutím susednej krajiny vo februári tohto roka, opakovane dohodli na výmenách zajatcov. Najnovšiu výmenu zorganizovali tento piatok a obe krajiny pri nej prepustili po 50 príslušníkov ozbrojených síl.

PEN: Ruská armáda zámerne útočí na ukrajinské kultúrne inštitúcie

Ruské jednotky na Ukrajine zámerne útočia na múzeá, knižnice a iné kultúrne inštitúcie. Vyplýva to zo správy, ktorú spoločne vypracovali americká a ukrajinská pobočka Medzinárodného PEN klubu, celosvetového združenia spisovateľov. TASR správu prevzala v piatok z denníka The Guardian.

Správa zdôrazňuje, že kultúrne zariadenia na Ukrajine nie sú len obeťou tzv. kolaterálnych, nezámerných vojnových škôd. Sú naopak terčom úmyselných útokov, ktorých cieľom je zničiť kultúru Ukrajincov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ukrajinská armáda sa pochválila
  2. Baránek o Zelenskom a USA
  3. Len viac zbraní zabezpečí mier!
  4. Bude Európa čoskoro bez plynu?

Šéf Kremľa Vladimir „Putin opakovane deklaroval, že ukrajinská kultúra a jazyk jednoducho neexistujú. Tento svoj postoj sa pokúša pretaviť do reality útokmi na umelecké múzeá, koncertné siene, knižnice, divadlá a historické pamiatky,“ píše sa v správe PEN klubu.

Zdroj: tasr/afp


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajina si s Ruskom vymenila zajatcov. Zelenskyj zdôraznil: Dostaneme naspäť všetkých!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti