eReport.sk
chata
Snímka z nahrávky, foto: video/fb

Exžurnalista Lovaš: Novinár nemá a nesmie byť užitočný idiot!

Tak toto sa dotkne mnohých novinárov na Slovensku! Bývalý novinár Aktualít a kňaz Karol Lovaš poriadne kriticky okomentoval ich praktiky na Slovensku. Novinári podľa neho slúžia mocným ako v 50. rokoch, vytvárajú realitu a vnucujú svoje vnímanie sveta druhým.

„Na Slovensku sa za ostatné roky podarilo niektorým novinárom premeniť remeslo na hrubozrnnú propagandu a prvoplánový aktivizmus porovnateľný s prácou tzv. “novinárov” v 50 rokoch. Práve vtedy boli novinári lacnou slúžtičkou v rukách mocných. Novinár má informovať o veciach. O realite. Nie ju vytvárať. A vlastné videnie sveta vnucovať druhým,“ vyjadril sa Lovaš.

Z poľovníckej chaty sme ešte dôkaz o zločine nepočuli

Novinárom hlavného prúdu Lovaš vyčíta vynášanie zo spisov, hyperbolizovanie, zavádzanie, manipuláciu a klamstvá. Dotkol sa aj súčasnej mediálnej kauzy odpočúvania opozičného lídra Roberta Fica (Smer-SD). „Vrcholom je tzv. kauza odpočúvania politikov SMER-u. Zatiaľčo novinári už majú vo veci jasno a volajú po “spravodlivosti”, dekan právnickej fakulty Univerzity Komenského, Eduard Burda pre Pravdu povedal, že “z poľovníckej chaty sme ešte dôkaz o zločine nepočuli“,“ pokračoval Lovaš.

Insitné figúry podobné komunistickým demagógom

Je pravdou, že sa počas posledných hodín Fica zastali viacerí novinári, vrátane takých tvrdých kritikov Smeru ako je Dag Daniš. Lovaš si myslí, že je to tým, že praktiky niektorých ich kolegov zašli až príliš ďaleko. „Až sa z nich stali insitné figúry podobné komunistickým demagógom spred roku 1989. Sme svedkami ako “totalita médií” požiera tých, čo ju stvoriili,“ dodal.

Foto: fb/karolovas

Výmena názorov s markizákom

K celej záležitosti sa v komentároch vyjadril aj redaktor Markízy Marek Gudiak, ktorý veľmi nezdieľa Lovašov postoj a označil ho za „zahorklého bývalého novinára“. Lovašova reakcia prišla veľmi rýchlo: „Nepovažujem sa za zahorklého novinára. Tí súčasní by si mali prestať myslieť, že vedia všetko. A podsúvať to druhým ako hotovú vec. Mali by byť schopní poznať chybu. A priznať sa k nej. Poučiť sa. No môžu pracovať aj tak ako začínaš svoj komentár Ty: “Zvyčajne sa nezapájam do takých diskusií zahorklých bývalých novinárov…” Nálepka. Koniec debaty. Nezaujíma ma. Marek, môžeš si o mne myslieť, čo len chceľ. Nijak to nezmení súčasný stav biedy slovenskej žurnalistiky,“ reagoval Lovaš.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Exžurnalista Lovaš: Novinár nemá a nesmie byť užitočný idiot!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti