eReport.sk
Záchranári v turecko Izmire zachraňujú dievčatko. Foto. tasr/ap

Turecko ukončilo pátracie a záchranné práce po silnom zemetrasení

Turecko v stredu ukončilo pátracie a záchranné práce po silnom zemetrasení v Egejskom mori z minulého piatka, ktoré si vyžiadalo 116 obetí, z toho 114 v západotureckom meste Izmir a dve na gréckom ostrove Samos. Informovala o tom agentúra AFP.

Turecký úrad pre mimoriadne situácie (AFAD) v stredu uviedol, že pri zemetrasení utrpelo zranenia 1 034 osôb a 137 si naďalej vyžaduje lekársku starostlivosť.

Zemetrasenie malo hypocentrum v Egejskom mori

Desiatky budov sa po zemetrasení zrútili alebo boli vážne poškodené. Z trosiek obytných domov záchranári vytiahli viac ako 100 živých ľudí. V utorok sa im podarilo zachrániť štvorročné dievča, ktoré bolo zavalené 91 hodín. Podľa americkej geologickej služby USGS malo zemetrasenie v Egejskom mori magnitúdu 7,0. Turecký úrad pre mimoriadne situácie uviedol, že zemetrasenie malo hypocentrum v Egejskom mori v hĺbke 16,5 kilometra a jeho magnitúda bola 6,6.

Ide o seizmickú oblasť

Turecko leží v seizmicky aktívnej oblasti, kde sa stretáva niekoľko tektonických platní. Zemetrasenia sú tam preto pomerne častým javom. Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,4 zasiahlo v roku 1999 oblasť v okolí priemyselného mesta Izmit ležiaceho na severozápade Turecka. Vtedy zahynulo vyše 17 000 ľudí. Zemetrasenie s magnitúdou 6,8 stupňa postihlo v januári tohto roka turecké provincie Elazig a Malatya. O život vtedy prišlo viac ako 40 ľudí.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport