eReport.sk
Tragické a bizarné novoročné oslavy. Útokom čelili hasiči a policajti!
Na snímke obchod s reklamou na predaj zábavnej pyrotechniky v meste Mainz v piatok 30. decembra 2022. Foto: tasr/dpa

Tragické a bizarné novoročné oslavy. Z Nemecka hlásia obete, evidujú útoky na hasičov aj policajtov!


Tragické a bizarné novoročné oslavy! Vážne nehody spojené s tzv. zábavnou pyrotechnikou a útoky na záchranné služby poznačili v Nemecku návrat k novoročným oslavám. Teda bez pandemických obmedzení. V krajine to podnietilo diskusiu o všeobecnom zákaze súkromného používania takejto pyrotechniky. Informácie priniesla v nedeľu agentúra DPA.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bujaré novoročné oslavy v Ugande
  2. Deti zapaľujú prskavky počas novoročných osláv 1. januára 2023 na Hlavnej ulici v Košiciach.
  3. Veľkolepý ohňostroj v Budapešti pritiahol obrovské davy.
  4. Ohňostroje a zábava!

V Lipsku sa 17-ročný mladík pri manipulácii s pyrotechnikou zranil natoľko vážne, že zomrel v nemocnici. V spolkovej krajine Durínsko museli 42-ročnému mužovi amputovať obe predlaktia. Pri ďalšom nešťastí prišiel 21-ročný muž pri predčasnom výbuchu nelegálnej „guľovej bomby“ o ruku.

Muža pri zapaľovaní ohňostroja usmrtilo auto

Polícia informovala aj o ďalších závažných zraneniach, najmä rúk, urgentných operáciách i smrti 42-ročného muža, ktorého pri zapaľovaní ohňostroja na ulici v Sasku-Anhaltsku zrazilo auto.

Berlínska polícia hlásila hromadné útoky na zásahové a záchranné zložky a 18 zranených príslušníkov. Policajti zadržali 103 osôb pre útoky na verejných činiteľov, podpaľačstvo, porušenie zákona o výbušninách či narúšanie verejného poriadku. Kolegovia boli „doslova pod paľbou“, tvítovala polícia v nemeckej metropole.

Evidujú 38 útokov na zasahujúcich hasičov

Hasičský zbor v hlavnom meste hlásil vyše 1700 zásahov, takmer o 700 viac ako pred rokom. Petardy a rakety zranili 22 ľudí. Evidujú tiež 38 útokov na zasahujúcich hasičov, jedného museli so zraneniami previezť do nemocnice. „Takéto správanie nemožno ničím ospravedlniť,“ povedal riaditeľ hasičov Karsten Homrighausen.

V reakcii na útoky sa k výzvam na zákaz petárd pridal odborový zväz berlínskej polície. „Po celom Nemecku sme videli, že pyrotechnika sa cielene používa ako zbraň proti ľuďom,“ kritizoval krajinský šéf odborov Stephan Weh.

Na situáciu reagovali aj niektorí politici

Proti sa vyslovili niektorí politici. Poslanec konzervatívnej CDU Thorsten Frei uviedol, že konanie kriminálnikov by nemalo znamenať takéto obmedzenie pre mnohých pokojne oslavujúcich ľudí. Rovnako ako Christine Aschenbergová-Dugnusová z liberálnej FDP argumentoval, že obce už majú možnosť zakázať používanie pyrotechniky na určitých miestach a v určitom čase.

Pyrotechnika spôsobila hrozivé ujmy aj na Slovensku

Ani na Slovensku sa silvestrovské oslavy nezaobišli bez hrozivých zranení. Spôsobila ich pyrotechnika. V Košiciach utrpel tržnú ranu a poškodenie zraku len 13-ročný chlapec, ktorému ohňostroj strelil priamo do tváre. Petarda zasiahla tvár u dospelej osoby, pričom aj v tomto prípade došlo k poškodeniu zraku. Ďalšia petarda amputovala vo východoslovenskej metropole mužovi niekoľko článkov prstov na ruke, čo si vyžiadalo okamžitú operáciu.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tragické a bizarné novoročné oslavy. Z Nemecka hlásia obete, evidujú útoky na hasičov aj policajtov!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: