eReport.sk
TASR

Tradícia Veľkej noci

Počas Veľkej noci si kresťania pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Je to pohyblivý sviatok. Veľkonočná nedeľa pripadá vždy na prvú nedeľu po prvom jarnom splne mesiaca. V tento deň podľa svedectva apoštolov Ježiš Kristus vstal z mŕtvych. Napriek tomu, že Veľká noc je najväčší kresťanský sviatok, jej oslavy sú spojené s rituálmi vítania jari a oslavami hojnosti, úrody a zdravia.

Týždeň plný symbolov

Každý deň veľkonočného týždňa nesie v sebe symboliku. Na Zelený štvrtok sa konzumujú zelené jedlá, ktoré podporujú zdravie a vitalitu. Naši predkovia vyháňali na pašu dobytok a na dvere stajní cesnakom kreslili kríž na ochranu pred zlými duchmi. Deň symbolizuje poslednú večeru s Ježišom Kristom, na znak čoho stíchnu všetky zvony na kostoloch. 
Veľký piatok pripomína umučenie a ukrižovanie Ježiša Krista veľkým pôstom. Podľa starej tradície sa v minulosti ľudia pred východom Slnka kúpali v potoku. Verili, že im tento rituál zabezpečí celoročné zdravie. 

Počas Bielej soboty pripravovali jedlá na hodovanie, končí sa 40 dňový pôst. Veľkonočná nedeľa predstavuje deň hojnosti, radosti, osláv a veselíc, je dňom zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Veľkonočný pondelok je deň zábavy, šibačky a oblievačky. Mladí muži navštevujú domy a dievčatá šibú čerstvo narezaným a ozdobeným korbáčom z vŕbových prútov a oblievajú ich vodou. Nejedno dievča sa počas šibačky i vykúpalo v potoku. Bitie prútikom symbolizuje zdravie a hojnosť počas celého roka. Voda je symbol zdravia, krásy a mladosti. Odmenou pre mládencov sú sladkosti, maľované vajíčka či pohár vínka. Večer si všetci zatancujú na veselici. 
Na veľkonočnom stole nesmú chýbať varené vajíčka, zemiakový šalát, údené mäso a ďalšie pochutiny, ktoré sa v rôznych regiónoch Slovenska líšia. U nás sa v niektorých rodinách pečie sladká vianočka, na východe sa pripravuje hrudka alebo koláč tzv. pascha. Na žiadnom veľkonočnom stole snáď nechýba sladký baranček. Veľa tradícií sa časom vytratilo, no šibačka a oblievačka ostávajú peknou spomienkou na slovenský folklór.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tradícia Veľkej noci

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre