eReport.sk
Šéf OSN je skeptický
Stretnutie šéfa OSN, ukrajinského a tureckého prezidenta, foto:tasr/AP

Tovary zo sankčného zoznamu sa do Ruska už nedostanú ani cez Turecko. Istanbul zastavil export

Turecko pozastavilo export sankcionovaných tovarov do Ruska. V noci na utorok to uviedli nemenovaný predstaviteľ Európskej únie a šéf Istanbulskej asociácie pre vývoz železných a neželezných kovov Cetin Tecdelioglu. TASR správu prevzala z agentúry Reuters. 

Turecká vláda odovzdala obchodným spoločnostiam zoznam zakázaných tovarov zo zahraničia spolu s inštrukciami, aby ich od začiatku marca do Ruska nevyvážali, uviedol Tecdelioglu. Nezáleží pritom, z akej krajiny tieto tovary pochádzajú.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Turecko vyjadrilo presvedčenie, že Ukrajina a Rusko sa dohodnú na predĺžení dohody o vývoze obilia cez Čierne more
  2. Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.
  3. Na Ukrajine treba dosiahnuť mier
  4. Cenzúra demokratov z Bruselu
  5. Organizácia Spojených národov v noci na stredu potvrdila, že v utorok bola prerušená preprava obilnín na základe dohôd
  6. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu.

Nemenovaný predstaviteľ EÚ pre Reuters povedal, že Ankara Európsku komisiu (EK) slovne uistila, že po 1. marci nebudú do Ruska vyvážané tovary zaťažené sankciami EÚ, Spojených štátov či Británie.

Turecké ministerstvo obchodu sa k týmto vyhláseniam odmietlo vyjadriť.

Sankcie proti Moskve boli uvalené ako reakcia na ruskú inváziu na Ukrajinu. Dovoz takýchto tovarov bol však stále možný z Turecka a ďalších krajín, na čo Washington reagoval varovaním pred vývozom mikročipov, chemikálií a ďalších produktov, ktoré by Rusko mohlo využiť vo vojne na Ukrajine.

Nie turecké výrobky

Tecdelioglu pripomenul, že pozastavenie vývozu sa netýka tovarov vyrobených v Turecku. Nové turecké obmedzenia však budú nútiť ruských dovozcov hľadať alternatívne zdroje napríklad v Kazachstane a iných krajinách.

Reuters uvádza, že za sedem mesiacov od začiatku invázie do konca roka boli do Ruska vyvezené počítačové a ďalšie elektronické komponenty v hodnote najmenej 2,6 miliardy dolárov. Ich značnú časť tvorili súčiastky vyrobené v západných krajinách.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tovary zo sankčného zoznamu sa do Ruska už nedostanú ani cez Turecko. Istanbul zastavil export

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti