eReport.sk
Spolupráca Ruska nie je potrebná?
Ilustračná sníka. Foto: tasr/ap

Rusko súhlasí s predĺžením čiernomorskej obilnej dohody, ale iba o 60 dní

Rusko súhlasilo s predĺžením dohody o vývoze obilnín z ukrajinských čiernomorských prístavov iba o ďalších 60 dní. V pondelok to uviedol námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Veršinin.      

Mohlo by vás zaujímať

  1. Degradácia pôdy na Slovensku pokračuje, jej rozsah sa však v porovnaní s minulosťou zmiernil.
  2. Irak je blízky spojenec Iránu
  3. Ruský prezident Vladimir Putin si pripíja počas prejavu na virtuálnom summite lídrov zoskupenia BRICS v Moskve vo štvrtok 23. júna 2022.
  4. Je to proti ľudským právam!

„Ruská strana… nemá námietky proti ďalšiemu predĺženiu ‚Čiernomorskej obilnej iniciatívy‘ po uplynutí jej platnosti 18. marca, ale len o 60 dní,“ oznámil Veršinin v stanovisku ruskej diplomatickej misie v Ženeve po rokovaniach na pôde OSN.

Dve dohody o obilí

Čiernomorská obilná iniciatíva medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorú pomohli vlani v júli sprostredkovať Turecko a OSN, obsahuje dve dohody. Jedna umožňuje vývoz obilnín, ktoré v ukrajinských čiernomorských prístavoch zablokovala vojna. Druhá má uľahčiť export ruských obilnín a hnojív bez ohľadu na sankcie uvalené na Moskvu za rozpútanie vojny na Ukrajine.

Obilná dohoda vlani pomohla obmedziť narastajúce ceny potravín; prvýkrát bola predĺžená vlani v novembri o 120 dní. Moskva už signalizovala, že s predĺžením bude súhlasiť, ak sa zrušia obmedzenia pre jej vlastný vývoz.

Poľnohospodárov sankcie príliš nepostihli

Ruský poľnohospodársky sektor však sankcie Západu obzvlášť nepostihli. Moskva ako prekážku vo vývoze svojich hnojív a obilia považuje sankčné obmedzenia v oblasti platieb, logistiky a poisťovníctva.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko súhlasí s predĺžením čiernomorskej obilnej dohody, ale iba o 60 dní

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie