eReport.sk
Všetko kvôli Ukrajine
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Zdroj: fb/orbanviktor

Orbán: Svet potrebuje mier! Pred summitom vyzval na zblíženie Európy a Strednej Ázie


 Potrebujeme mier! Maďarský premiér Viktor Orbán vo štvrtok vyzýval na urýchlenie politického a hospodárskeho zbližovania medzi Európou a Strednou Áziou. Jeho slová zazneli pred mimoriadnym summitom Turkickej rady v tureckej metropole Ankara. S odvolaním sa na agentúru MTI o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Burcuje proti Orbánovi!
  2. Orbán bez servítky
  3. Viktor Orbán v štúdiu verejnoprávneho rozhlase Kossuth Rádió.
  4. Je čas "vypustiť túto bažinu?"

Orbán ešte pred summitom rokoval s uzbeckým prezidentom Šavkatom Mirzijojevom. Obaja politici skonštatovali, že sa podarilo inštitucionalizovať priateľské vzťahy medzi Maďarskom a Uzbekistanom a že implementácia už uzavretých dohôd napreduje.

Spolupráca

Uvítali tiež skutočnosť, že maďarská banka OTP je už aktívna aj v uzbeckom bankovom systéme, čo otvára cestu oveľa širšiemu rámcu vzájomnej hospodárskej spolupráce. Za dôležité označili čo najskoršie zaistenie pravidelného leteckého spojenia medzi Budapešťou a Taškentom.

Potrebujeme mier!

V súvislosti s vojnou na Ukrajine na schôdzke zaznelo, že súčasné ťažké a nebezpečné časy sa vážne dotýkajú Maďarska i Uzbekistanu. Obaja politici sa tiež vyjadrili za dosiahnutie prímeria a mieru na Ukrajine.

Turkická rada

Zvolanie summitu Turkickej rady, ktorého hlavnou témou je riešenie situácie po februárovom turecko-sýrskom zemetrasení, inicioval azerbajdžanský prezident Ilham Alijev.

Členmi rady sú Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Turecko a Uzbekistan, pričom Maďarsko má v tejto rade štatút pozorovateľa.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Orbán: Svet potrebuje mier! Pred summitom vyzval na zblíženie Európy a Strednej Ázie

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne