eReport.sk
Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu.
Mevlüt Čavušoglu. Foto: tasr/ap

Šéf tureckej diplomacie ubezpečil: Tvrdo pracujeme na predĺžení dohody o vývoze obilia z Ukrajiny


Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v nedeľu vyhlásil, že Ankara tvrdo pracuje na predĺžení dohody o vývoze obilnín z ukrajinských prístavov, ktoré zablokovala ruská invázia na Ukrajinu. TASR správu prevzala z denníka The Guardian.

Dohodu o vývoze obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov sprostredkovala Organizácia Spojených národov (OSN) a Turecko vlani v júli. Táto dohodla pomohla obmedziť narastajúce ceny potravín, čo v rozvojových krajinách prehĺbilo hladomor. Platnosť dohody má vypršať 18. marca.

„Pracujeme na tom, aby predĺženie dohody prebehlo bezproblémovo,“ uviedol Čavušoglu. Dodal, že o záležitosti rokoval aj s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom.

Pôvodná dohoda bola predĺžená v novembri. Námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Martin Griffiths však upozornil, že jej ďalšie predĺženie môže byť spojené s ťažkosťami.

AFP pripomína, že vlani v júli boli podpísané dve dohody. Jedna s umožnila vývoz ukrajinského obilia. A druhá mala uľahčiť vývoz ruského obilia a hnojív v čase sankcií uvalených voči Rusku. A to v reakcii na jeho inváziu na Ukrajinu. Rusko sa však sťažuje, že ani po uzavretí tejto dohody nemôže predávať svoje výrobky. Západné sankcie totiž postihujú jeho finančný i logistický sektor.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Veršinin v stredu vyhlásil, že „nie je namieste“ predlžovať dohodu o vývoze obilia cez Čierne more, ak nebudú zrušené sankcie na vývoz ruských poľnohospodárskych produktov, upozorňuje AFP.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf tureckej diplomacie ubezpečil: Tvrdo pracujeme na predĺžení dohody o vývoze obilia z Ukrajiny

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: