eReport.sk
Hamranove akcie sú neskutočným fiaskom
Tomáš Taraba. Foto: tasr

Taraba OSTRO: Spolitizovaná polícia vedie ideologickú vojnu s cirkvou!

Kňazi v trnavskej arcidiecéze dostávajú od vedenia arcidiecézy obežník, v ktorom sú rôzne informácie.. Jeho súčasťou je aj príhovor arcibiskupa, ktorý stojí na čele celej regionálnej oblasti v cirkvi, teda diecézy. V niektorých diecézach sú tieto obežníky prístupné aj verejnosti, v tej trnavskej ide o neverejný dokument.

V ňom sa mal údajne arcibiskup Ján Orosch „hanlivo“ vyjadriť k tragickej streľbe na Zámockej ulici v Bratislave, pri ktorej boli zastrelení dvaja mladí ľudia. Tí boli členmi LGBTI komunity. Orosch údajne zapochyboval o „nevinnosti obetí“. Tieto vyjadrenie vyjadrenia vytvorili vlnu kritiky z viacerých smerov.

Taraba ostro kritizuje políciu

Na vyjadrenia vládnych politikov a samotnej polície, reaguje i opozičný politik a poslanec Národnej rady SR Tomáš Taraba „Spolitizovaná polícia si už na sociálnej sieti obtiera ústa aj o arcibiskupa Oroscha a dohovára mu čo môže kázať o streľbe na Zámockej. Ilegálnych migrantov riešiť nevedia, Slováci kvôli ich neschopnosti čakajú na hraničnom prechode do Čiech 2 hodiny, Sýrčania sa potulujú po poliach, ale oni vedú ideologickú vojnu s Cirkvou,“ píše Taraba v príspevku na sociálnej sieti.

Foto: fb/tomastaraba

Polícia označila arcibiskupa za manipulátora

Voči Oroschovým slovám sa na sociálnej sieti ohradila polícia. „V liste sa nachádzajú časti, ktoré hrubo manipulujú s teroristickým útokom na Zámockej ulici, stigmatizujú dve nevinné obete a popierajú samotnú kresťanskú vieru, ktorej je arcibiskup oficiálnym predstaviteľom,“ konštatuje polícia. Poukazuje tiež na to, že arcibiskup pri spochybňovaní obetí používa opytovacie vety. „To je štandardná kreatívna technika manipulátorov, ktorí takto svoje skutočné myšlienky schovávajú za otázniky,“ upozornili policajti.

Zdôraznili, že podobné vyhlásenia živia nenávisť v spoločnosti a podnecujú stúpajúcu agresiu, ktorej prejavy možno vidieť i na ostatných prípadoch zo slovenských škôl. „Autorita, akou by mal byť arcibiskup pre veriacich, namiesto spájania a upokojovania rozdeľuje spoločnosť na základe manipulatívnych otázok založených na klamstve,“ hodnotí polícia Oroschovo konanie.

Heger: Je to veľmi nešťastné

Premiér Eduard Heger (OĽANO) označil vyjadrenia trnavského arcibiskupa Jána Oroscha na adresu obetí bratislavského teroristického útoku za nešťastné. Uviedol to v relácii RTVS Sobotné dialógy.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kto za to môže?
  2. Robert Fico, expremiér, predseda Smeru
  3. Na snímke stanové mestečko 2. novembra 2022 v Kútoch.
  4. ZMOS apeluje na Hamrana so Šimkom
  5. Matovičovi a spol v sobotu zachránilo zadok, že nesplnil svoj sľub.
  6. Trnavský arcibiskup Ján Orosch
  7. Lucia Ďuriš Nicholsonová s rodinou.
  8. Andrej Stančík, štátny tajomníik rezortu zahraničia a diplomacie (OĽANO)
  9. Zhromaždenie Ide nám o život na Námestí SNP v Bratislave vo štvrtok 27. októbra 2022. Konalo sa po dvojnásobnej vražde na Zámockej.

„Toto je čas, keď potrebujeme viesť diskusiu, ktorá je konštruktívna a nepolarizuje. Prinášať pochybnosti a ďalšiu polarizáciu je veľmi nešťastné,“ skonštatoval.

Premiér tiež pripomenul, že obežník bol interným dokumentom. „I napriek tomu si myslím, že každý by mal vážiť slová, aké používa a čo zasieva do mysle ľudí,“ doplnil.

Reakcia Konferencie biskupov

Každý biskup vo svojej diecéze je kompetentný za svoje konanie i vyhlásenia a zodpovedá za svoje názory. V reakcii na medializovaný obsah obežníka trnavského arcibiskupa Jána Oroscha to uviedla Konferencia biskupov Slovenska (KBS).

Bližšie komentovať obsah dokumentu nechce. Odvoláva sa pritom na to, že ide o dokument pre vnútornú potrebu Trnavskej arcidiecézy a slovo arcibiskupa sa viaže na tento dokument. „Neprináleží nám to komentovať,“ tlmočil stanovisko KBS Radovan Pavlík z tlačového oddelenia.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Taraba OSTRO: Spolitizovaná polícia vedie ideologickú vojnu s cirkvou!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre