eReport.sk
Nielen Ukrajina potrebuje pomoc
Talianska premiérka Giorgia Meloniová. Foto: tasr

Talianska premiérka Meloniová: Dobré vzťahy s Čínou sú možné aj bez Novej hodvábnej cesty

Dobré vzťahy s Čínou sú možné aj bez toho, aby sme boli súčasťou dohody tzv. Novej hodvábnej cesty, alebo tiež iniciatívy Belt and Road Initiative (BRI). Uviedla to talianska premiérka Giorgia Meloniová v rozhovore pre nedeľné vydanie novín Il Messaggero, keďže jej vláda zvažuje opustenie tohto projektu. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Taliansko je jedinou významnou západnou krajinou, ktorá sa pripojila k čínskej iniciatíve BRI. Táto Nová hodvábna cesta má spojiť Čínu s Áziou, Európou a ďalšími regiónmi a počíta s veľkými výdavkami do infraštruktúry.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Draxler sa obul do Denníka N
  2. Hamran je Matovičov blázon
  3. Orgány by mali konať!

Výsledok sa nedá ešte predpovedať

Meloniová v rozhovore pre Il Messaggero povedala, že je príliš skoro predpovedať výsledok rozhodovania Talianska o tom, či zostať súčasťou projektu, ku ktorému sa pripojilo v roku 2019, čo vyvolalo kritiku Washingtonu aj Bruselu.

„Naše hodnotenie je veľmi delikátne a dotýka sa mnohých záujmov,“ povedal Meloniová. Platnosť dohody vyprší v marci 2024. A automaticky sa obnoví, pokiaľ jedna zo strán neinformuje druhú, že odstupuje, a to najmenej tri mesiace vopred.

Meloniová vlani v rozhovore pre agentúru Reuters predtým, ako sa dostala k moci po septembrových voľbách, dala jasne najavo, že nesúhlasí s krokom z roku 2019. Pričom uviedla, že „nemá v úmysle pomáhať Číne pri expanzii do Talianska alebo Európy“.

Taliansko dohodu zrejme neobnoví

Meloniová poznamenala tiež, že aj keď Taliansko ako jediné z bohatých ekonomík skupiny G7 podpísalo memorandum o BRI, nepatrilo v rámci európskych a západných krajín k tým, ktoré majú najsilnejšie ekonomické a obchodné vzťahy s Čínou.

Podľa nej zo znamená, že je možné mať dobré vzťahy aj v dôležitých oblastiach s Pekingom bez účasti na jeho strategickej iniciatíve.

Začiatkom mesiaca vysoký predstaviteľ talianskej vlády povedal, že Taliansko pravdepodobne neobnoví dohodu o účasti na Novej hodvábnej ceste. Čína patrí medzi najväčšie trhy pre väčšinu krajín skupiny G7. Najmä pre ekonomiky, ktoré závisia od exportu ako Japonsko a Nemecko.

Na summite minulý víkend sa lídri G7 zaviazali „odstrániť riziko bez odstrihnutia sa od Číny“. To je prístup, ktorý odráža obavy Európy a Japonska z príliš tvrdého tlaku na Peking, uviedli experti.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Talianska premiérka Meloniová: Dobré vzťahy s Čínou sú možné aj bez Novej hodvábnej cesty

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php