tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Minister vnútra Roman Mikulec,
Minister vnútra Roman Mikulec. Zdroj :tasr

Takto vyzerá Matovičov koniec rodinkárstva? Mikulec zamestnáva syna svojho štátneho tajomníka!

Dnešní vládni predstavitelia z OĽANO, SaS, Sme rodina a Za ľudí voľby v roku 2020 vyhrali predovšetkým s témami vraždy novinára Jána Kuciaka, boja proti korupcii a taktiež s prísľubom ukončenia rodinkárstva a klientelizmu vo verejnej sfére. Od volieb sa pri tom už po uchopení moci Igorom Matovičom (OĽANO) v médiách a v spoločnosti pretriasajú viaceré škandály, ktoré až priveľmi nápadne pripomínajú práve korupcie, klientelizmus, či rodinkárstvo. Najnovším zvláštnym počinom je zamestnávanie syna štátneho tajomníka Ministerstva vnútra SR Vendelína Leitnera a to práve na predmetnom ministerstve. Leitner pri tom nie je s ministrom Romanom Mikulcom (OĽANO) len kolega, ale aj dlhoročný priateľ. Je teda pre nich určite náročné vyargumentovať si, prečo je Leitnerov syn na svojej pozícii tou najlepšou možnou voľbou, na ktorú malo ministerstvo možnosť siahnuť.

Rozhodla vraj odbornosť, nie rodinné a priateľské väzby

Hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová však trvá na tom, že je Martin Leitner zo štátnych peňazí platený na základe svojej odbornosti. „Martin Leitner externe spolupracuje s tlačovým odborom kancelárie ministra vnútra na základe pracovnej dohody z pozície grafika,“ uviedla pre Hospodárske noviny.

Mladý Leitner je pri tom podľa jej slov v súčasnosti plne vyťažený a svojej práci sa teda naozaj venuje. „Je plne vyťažený úlohami s cieľom spracovania grafík pre verejnosť do zrozumiteľných informácií na rezortné sociálne siete, ako aj tlačové správy, rovnako tak spolupracuje na grafických dizajnoch pre rezortné podriadené útvary a organizácie,“ opísala Eliášová.

Vendelín Leitner v rokoch 2000 až 2006 pracoval na poste riaditeľa vojenskej spravodajskej služby a Mikulec v tom čase viedol jeho kanceláriu. Leitner sa mu vtedy za jeho služby odvďačil naozaj štedro, keďže mali spravodajské služby podpísať zmluvu za 2,5 milióna eur s firmou Mikulcovho otca MIPOL. Dvojica Mikulec-Leitner je teda v istých kruhoch relatívne známou „firmou“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava Igor Matovič (OĽANO) a Boris Kollár (Sme rodina).
  2. Prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS).
  3. Robert Fico za rečníckym pultom počas tlačovky pred budovou Generálnej prokuratúry SR.
  4. Peter Pellegrini a Robert Fico.
  5. zdravotné sestry
  6. Minister vnútra Roman Mikulec,
  7. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).

Aj napriek spomenutým prepojeniam však ministerstvo tvrdí, že nejde o rodinkárstvo. „Čo sa týka konkrétnej sumy príjmu, vzhľadom na vyťaženie, náklady a charakter práce ide o primeranú sumu za jeho služby,“ uviedla Eliášová.„Martin Leitner začal spolupracovať s tlačovým odborom 1. júla 2020, teda ešte skôr, ako sa pán Vendelín Leitner ujal funkcie štátneho tajomníka, v ktorej je od 24. augusta 2020,“ pokračuje.

Nebola vyhlásená žiadna súťaž ani výberové konanie

Na pozíciu, na ktorej pôsobí mladý Leitner, však nebola vyhlásená žiadna súťaž a neprebehlo ani žiadne výberové konanie, čo ministerstvo vnútra priznáva. V prípade jeho pozície sa vraj nevyžaduje.

Mimovládka Transparency International medzi časom potvrdzuje, že naozaj nešlo o porušenie zákona. To však neznamená, že nešlo o rodinkárstvo.

„Je tiež pravdou, že pri dohode o vykonaní práce by sprístupnenie informácií o jej obsahu mohlo byť považované za porušenie ochrany osobných údajov. Je však otázne, či bolo uzatvorenie dohody ideálnym, respektíve vhodným zmluvným riešením, s ohľadom na predmet zákazky,“ myslí si Ján Ivančík z TIS. Verejná súťaž alebo výberové konanie by však podľa neho bolo vhodné, lebo by ministerstvo mohlo získať kvalitnejšie služby za nižšiu cenu.

„Na exaktnejšie vyjadrenie by však bolo potrebné poznať detaily celej situácie, najmä rozsah služieb a podobne,“ dodal. Rodinné väzby samozrejme mladému Leitnerovi neberú právo uchádzať sa o miesto, no ministerstvo by si v takom prípade aj podľa TIS malo dať veľký pozor na transparentnosť. Ak hrozí podozrenie z rodinkárstva, tak dokonca dvojnásobný. „Verejné orgány by vždy mali byť schopné riadne vysvetliť spôsob a dôvod výberu jednotlivých dodávateľov, pri hroziacom konflikte záujmov však uvedené platí dvojnásobne,“ zdôrazňuje Ivančík.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Takto vyzerá Matovičov koniec rodinkárstva? Mikulec zamestnáva syna svojho štátneho tajomníka!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku