eReport.sk

Baránek v komentári pre eReport: Iba šialenec v kríze začne kriminalizovať názorovú inakosť


Redakcia eReport prináša komentár analytika, politológ a komentátora aktuálneho politického diania na Slovensku Jána Baránka v plnom znení a bez redakčných úprav.

Veľký drak, ten starý had, ktorý sa volá diabol a satan, čo zvádzal celý svet, bol zvrhnutý; zvrhnutý bol na zem a s ním boli zvrhnutí jeho anjeli.

Zj 12,9

Zvedavosť a konfrontácia

Je to asi 6tis. rokov, čo Homo Sapiens zistil, že nemusí sa živiť iba lovom zveri a zberom rastlín, že sa môže živiť aj poľnohospodárstvom. Zhruba v tom čase vynašli v Mezopotámii koleso. Je to asi 2300 rokov, čo Aristarchos zo Samu prišiel na to, že Slnko je stredom našej slnečnej sústavy, je to 1000 rokov, čo sa Vikingovia doplavili na americký kontinent do dnešnej Kanady cez Atlantický oceán na škandinávskych dlhých lodiach „langskip“, je to 122 rokov, čo sa Henri Poincaré vo svojich štúdiách venoval tzv. „problému troch telies“ a tým vytvoril predpoklady pre neskoršie zadefinovanie teórie chaosu, je to 106 rokov, čo Albert Einstein sformuloval všeobecnú teóriu relativity a pred ňou špeciálnu teóriu relativity, je to 96 rokov, čo Erwin Schrödinger predstavil to, čo je dnes známe ako Schrödingerova rovnica a spôsobil tým revolúciu vo väčšine oblastí kvantovej mechaniky a vlastne celej fyziky a chémie, je to 61 rokov, čo vyletel prvý človek do vesmíru, je to 53 rokov, čo vstúpil prvý človek na Mesiac, je to 10 rokov, čo vedci ohlásili objavenie tzv. božskej častice – Higgsovho bozónu…

Priatelia, takto by som mohol pokračovať ďalej a popísať stovky strán. Vyššie som napísal udalosti, ktoré boli pre pokrok našej civilizácie, resp. vývoja Homo Sapiens dôležité, ale vyberal som ich náhodne, tak ako mi prichádzali na um. Len som ich chronologicky zoradil. Nehľadajte vo výbere žiadnu inú logiku, ako tú, s ktorou som ich písal. Chcem iba poukázať na zásadné a veľmi dôležité aspekty, ktoré majú mnou vymenované udalosti, spoločné. A nie len mnou vymenované, ale aj množstvo ďalších. Tými sú zvedavosť a názorová konfrontácia. Zvedavosť Vikingov priviedla až do Kanady, názorová konfrontácia vyniesla Gagarina do vesmíru, pričom jeden aspekt bez druhého, teda zvedavosť, alebo konfrontácia, neznamenajú nič. Ľudstvo sa celú svoju históriu posúvalo dopredu zásluhou zvedavosti a názorovej konfrontácie.

Tá nakoniec viedla k tomu, že sme opustili presvedčenie o „pravdách, o ktorých sa nediskutuje“, napríklad, že Zem je stredom vesmíru. Zvedavosť a názorová konfrontácia viedli k objaveniu Higgsovho bozónu, zvedavosť a názorová konfrontácia hnala – v snáď najslávnejšom a najdôležitejšom vedeckom spore minulého storočia, dvoch géniov Alberta Einsteina a Nielsa Bohra v tom, čomu dnes hovoríme Bohrove-Einsteinove debaty a len a len takáto debata umožnila, že sa ukázalo, že Bohr vo svojej obrane kvantovej teórie má pravdu a definitívne tak stanovil základný pravdepodobnostný charakter kvantového merania. Myslím, že snáď chápete, čo bolo vždy hnacím motorom vývoja ľudstva.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Baránek v komentári pre eReport: Iba šialenec v kríze začne kriminalizovať názorovú inakosť

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne