eReport.sk
hasiči sa snažia uhasiť plamene šíriace sa v lesnom poraste počas lesného požiaru
Na ilustračnej snímke požiar lesa. Foto: tasr/ap

Takmer polovicu územia EÚ ohrozuje sucho

Takmer polovica územia Európskej únie ohrozuje sucho. V pondelok na to upozornili vedci pracujúci pre Európsku komisiu, pričom juhozápadnú Európu už niekoľko dní sužujú vyčerpávajúce horúčavy. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Spoločné výskumné centrum Európskej komisie v správe pre júl zaradilo 46 percent územia EÚ ako ohrozené suchom, z toho 11 percent už nedostatkom vody priamo trpí. Najhoršie je na tom Taliansko s tým, že sucho najviac ohrozuje nížinu okolo rieky Pád na severe krajiny, uviedla EÚ.

V Španielsku sú nádrže vody naplnené len na 69 percent desaťročného priemeru, v Portugalsku sú nádrže vodných elektrární naplnené len z polovice. Nedostatok vody a vlna horúčav znižuje úrodu poľnohospodárskych plodín vo Francúzsku, Rumunsku, Španielsku, Portugalsku a Taliansku.

Súčasný typ počasia s vysokými teplotami má pokračovať, čo prehĺbi už aj tak „veľmi kritickú situáciu“ s dôsledkami v poľnohospodárstve, energetike a znižovaní podzemných zásob vody, uvádza sa v správe vedcov.

Zdroj: tasr


        


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Takmer polovicu územia EÚ ohrozuje sucho

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre