eReport.sk
foto: tasr

Tak toto nie je dobrá správa. Omikrony sú vlastne dva?!

Matematik Richard Kollár upozornil na sociálnej sieti, že omikron sú vlastne zatiaľ dva varianty. Zatiaľ však nie je jasné, čo to bude znamenať. Je však možné, že ľudia sa budú môcť infikovať omikronom dvakrát.

Kollár tiež upozornil, že druhý variant omikronu sa šíri rýchlejšie ako pôvodný omikron. „Očakáva sa, že v polovici februára dokonca pôvodný omikron vytlačí v Spojenom kráľovstve,“ uviedol vedec. „Akýsi dvojfázový rast vidno už na raste incidencie vo viacerých krajinách, napríklad v Dánsku, Francúzsku, Portugalsku, či Chorvátsku. V našom regióne takýto jemný poskok v raste ešte nevidíme,“ tvrdí matematik, podľa ktorého zrejme v najbližších týždňoch desiatky percent našej populácie prejdú infekciou.

– Foto: fb/richardkollar

V čase špičky to môže byť 5 až 10 percent populácie za týždeň. „Je možné, že nás to nemusí vzhľadom na oneskorenie až tak zasiahnuť, ale je možné aj to, že budeme mať počas rastu aj my nejaké krátke plató. Predĺžilo by to rastovú fázu možno o týždeň – dva. Pridajú sa po ňom totiž navyše reinfekcie a tak sa ako nie príliš žiadúci dôsledok infikuje aj väčšia časť populácie. Všetky ostatné parametre vyzerajú zatiaľ pre obidva omikrony podobne. t.j. individuálny priebeh by stále mal byť miernejší ako v minulej vlne. Ale infikovaných bude zrejme ešte viac, ako sme čakali donedávna, teda skutočne veľa a všade,“ varuje vedec.

Čítajte viac:

  1. polícia, policajti
  2. Pôvod koronavírusu

Momentálne sa na Slovensku nachádzame ešte len na začiatku vlny omikronu. „Ešte sú naše čísla veľmi malé voči tomu, čo nás čaká, aj keď úplný vrchol vidieť nebudeme, toľko testov nedokážeme urobiť,“ dodal Kollár.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tak toto nie je dobrá správa. Omikrony sú vlastne dva?!

4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre