eReport.sk
Matematik Richard Kollár Foto: tasr

Matematik Kollár o vlne omikronu. Za týždeň možno ochorie 5-10 % populácie

Podľa vedca Richarda Kollára je možné, že v súčasnosti sa láme vývoj na Slovensku ohľadom pandémie. Hoci sme zaznamenali „odklad“ nástupu vlny omikronu, najbližšie dni už zrejme uvidíme nárast.

„Ten odklad rastu bol skvelý, mnohí si trochu oddýchli, v nemocniciach tých pár dní navyše bolo určite veľmi vítaných. Ale nárast už zrejme príde, očakávali sme ho skôr,“ uviedol na sociálnej sieti matematik s tým, že čo nie je úplne jasné, čo od toho môžeme očakávať.

Svoj viditeľný nástup odložil až do druhej polovice januára. To je nečakané, možno však čakal na návrat detí do škôl, otvorenie reštaurácií či majstrovstvá Európy v hádzanej. Pravda je tá, že sviatok 6.1., čo bol štvrtok, znamenal u nás odklad skutočného začiatku roka až na 10. januára, t.j. rast z toho budeme vidieť asi až teraz,“ upozorňuje odborník.

testovanie

Vlna omikronu sa môže na Slovensku prejaviť už o pár dní. – Foto: tasr

„Čo teda omikron prinesie na Slovensko, to presne nevieme, okrem toho, že to bude zrejme prudký rast. V čase vrcholu môže podľa pozorovania z Veľkej Británie, ktorý ako jediný vieme dnes použiť, ochorieť až 5-10 % celej populácie za týždeň. Naraz infikovaných by v tom prípade bolo ešte trochu viac, ochorenie trvá bežne 7-10 dní. Zatiaľ európske krajiny vyzerajú, že smerujú k týmto hladinám,“ tvrdí matematik.

To by mohlo znamenať, že napríklad služby nebudú na Slovenku fungovať tak, ako sme boli zvyknutí. „Buďme pripravení na to, že nie všetko bude také, ako si to predstavujeme, nie všetko musí nutne fungovať na 100 %. Opakujem sa, ale je to ako ďalšie Vianoce. Ani vtedy nejde vždy všetko podľa našich predstáv a pod stromčekom bývajú často veci, ktoré nás prekvapia,“ uzavrel vedec.

Čítajte viac:


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matematik Kollár o vlne omikronu. Za týždeň možno ochorie 5-10 % populácie

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti