eReport.sk
Róbert Pukalovič
Róbert Pukalovič. Foto: tasr

TAJNÝ DŽOB exhokejistu Pukaloviča: Kandidoval za Kotlebu, teraz zakotvil v štátnej akciovke!

“Dokorčuľoval” až do miliónovej štátnej firmy! Róbert Pukalovič sa pred parlamentnými voľbami ohrial na kandidátke ĽSNS Mariana Kotlebu, no v súčasnosti potichúčky získal lukratívne miesto v Národnej diaľničnej spoločnosti. Vedeniu akciovky v súvislosti s novým prírastkom nie je veľmi do reči. Podobne výrečný na adresu svojho nového miesta je aj samotný exhokejista. Je bývalý športovec dostatočne kompetentný pre nový flek? Snažili sa čudný presun diaľničiari ututlať?

Róbert Pukalovič v minulosti zažiaril ako hokejový reprezentant. Hral za domáce tímy, ale odskočil si aj do zahraničia. Neskôr obsadil aj trénerský džob. Po tom ako korčule zavesil na hokejový klinec, zabrúsil aj do politiky. Za stranu Národná koalícia sa dostal na kandidátku ĽSNS Mariana Kotlebu. Za parlamentný prah sa mu ale za kontroverzných nacionalistov prebojovať nepodarilo. Za to skóroval v profesnej oblasti a ukoristil pre seba zaujímavý džob v štátnej akciovke, v ktorej sa prelievajú milióny.

Týždne bez odpovede

EReport od dvoch na seba nezávislých interných zdrojov z prostredia Národnej diaľničnej spoločnosti zistil o Pukalovičom čerstvom teplom miestečku. Získať ale informáciu oficiálnou cestou priamo od diaľničiarov, aby sme zostali naďalej v mantineloch športovej terminológie, bolo behom na dlhé trate.

Hovorkyňu Evu Zgravčákovú sme o informácie v súvislosti s Pukalovičovým zaradením vo firme požiadali pred tromi týždňami. Spočiatku to vyzeralo, že žiadosť naozaj vybavujú, no po týždňoch proces, zdá sa, zamrzol. Nakoniec sme otázky preposlali opakovane pomocou infozákona, na ktorý musí firma podľa platnej legislatívy odpovedať. Otázky tak boli v súčasnosti preposlané na právne oddelenie.

Nepochváli sa

EReport nakoniec oslovil priamo exhokejistu, ktorý nové miesto príliš rozpitvávať nechcel. „Prečo vás to zaujíma?” reagoval na otázku ohľadom pôsobenia u diaľničiarov otázkou. Ihneď dodal, že máme kontaktovať práve komunikačné oddelenie Národnej diaľničnej spoločnosti.

Exhokejista Róbert Pukalovič. – Foto: tasr

Ani po vysvetlení, že sa tak už stalo a žiadaná reakcia neprichádza, nebol o niečo konkrétnejší. Na otázku či utajuje svoje nové miesto sa len opýtal: „Prečo by to malo byť tajné?” No naďalej detaily ohľadom novej práce rozvádzať nechcel. „Nevylučujem to, prečo, by som to mal vylúčiť,” nakoniec priznal, no išlo to z neho ako z chlpatej deky. Na priamu otázku: Robíte v Národnej diaľničnej spoločnosti odpovedal len tichým: „Uhm”.

Exhokejista poradcom?

Podľa našich informácií Pukalovič mal obsadiť v štátnej akciovke miesto poradcu generálneho riaditeľa Juraja Tlapu. EReport disponuje aj snímkou interného systéme u diaľničiarov, kde je Pukalovič vedený ako poradca. Zo systému jasne vidieť, že exhokejista pôsobí v rámci Úseku generálneho riaditeľa a jeho priamy nadriadený je práve Tlapa.

Pre oficiálne overenie informácie sme sa obrátili aj priamo na komunikačné oddelenie diaľničiarov. Tí, samozrejme, neodpovedali. Otázku sme položili aj Pukalovičovi. „Už som vám povedal, obráťte sa na naše tlačové oddelenie,” odbil nás bývalý hokejista, No medzi riadkami sa k novému džobu priznal, keď komunikačné označil ako “naše”.

policajné hliadky počas kontroly vodičov na diaľnici D2 v Bratislave

Róbert Pukalovič pracuje pre Národnú diaľničnú spoločnosť. – Foto: tasr

Problémové miesto

Práve nad miestom šéfa diaľničiarov už dlhšie visí mrak kontroverzie. Už počas minulého volebného obdobia výber šéfa hlavného manažéra diaľnic vzbudzoval polemiku. Juraj Ďurišin, ktorý obsadil lukratívny flek mal len jedného konkurenta v boji o post generálneho riaditeľa. Výberové konanie taktiež vzbudzovalo pochybnosti. Podľa odborníkov mohol byť výber verejný a taktiež sa mohla nechať dlhšia časová lehota na zapojenie sa do konkurzu. Ide pritom o štátnu akciovku, ktorá mala zisky v roku 2019 14 miliónov eur a celkové výnosy 400 miliónov eur. Spoločnosť tak má strategický význam pre štát.

Viac o NDS sa dočítate tu:

  1. Stavebné práce na odpočívadle Triblavina
  2. Róbert Pukalovič

Po výmene stráží na čele štátu po minuloročných parlamentných voľbách nový vládny kabinet sľuboval transparentnejšie výberové konania a taktiež sa zbaviť v štátnych podnikoch tzv. “našich ľudí”. V praxi to tak, ale úplne nevyzerá. Na čelo NDS-ky sa dostal nominant ministra dopravy Andreja Doležala Juraj Tlapa. Len pre doplnenie kontextu, Doležal je zase človek šéfa parlamentu Borisa Kollára. Späť k Tlapovi. Ten mal zostať na mieste len dočasne. Z dočasného sa stalo ale stále miesto a dokonca aj výberové konania, ktoré sa uskutočnili zanechávajú určitú zvláštnu pachuť.

Súčasný šéf diaľničiarov Juraj Tlapa. – Foto: tasr

Či Tlapovi radí Pukalovič sme sa zatiaľ oficiálne nedozvedeli. Národnej diaľničnej spoločnosti sme tak preposlali aj otázky týkajúce sa Pukalovičovho platu na novej pozícii, ale aj toho či je exhokejista dostatočne kompetentný vykonávať pozíciu v rámci Národnej diaľničnej spoločnosti.

(Ne)kompetentný?

A kto vlastne Pukalovič je? V minulosti pôsobil ako hokejový reprezentant, zakorčuľoval si za bratislavský Slovan. Pôsobil dokonca v niekoľkých kluboch vo Fínsku. Svoju hokejovú kariéru ukončil za Nitru. Minulý rok skúsil šťastie aj v politike, no v parlamentných voľbách neuspel a poslanecké miesto neobsadil. Zaujímavým je, že sa upísal na kandidátku extrémistickej ĽSNS Mariana Kotlebu. Ďalšou kuriozitou ale je, že sa na kandidačnej listine objavil pod značkou politickej strany Národná koalícia.

„Mám tam viacero priateľov a známych. Dôverujem predsedníčke Slavěne Vorobelovej, je dosť rázna, priama a cieľavedomá, pričom je v strane viacero skúsených komunálnych a župných poslancov, napríklad Peter Oremus. Strana má silné regionálne štruktúry, v komunálnych voľbách skončila ako štvrtá s najvyšším počtom poslaneckých mandátov,” opísal pred voľbami exhokejista svoje pohnútky zblížiť sa s Národnou koalíciou.

Protiislamský slovník, ale aj antiLGBTI

V PR rozhovore pre “koalíciu” Pukalovič odpovedal aj na otázku, ako vníma fakt, že kotlebovcov často označujú za fašistov. „Dovoľte sa mi zasmiať. Je to len politický boj liberálov súperov nálepkovať, špiniť, fabulovať. Pre mňa je podstatné, že Najvyšší súd SR vyniesol rozsudok, strana má zastúpenie v europarlamente a v programe nič fašistické nie je,” reagoval v tom čase exšportovec.

Zdá sa, že sa určité okolnosti za vyše rok zmenili. Práve Kotleba je už v súčasnosti odsúdený Špecializovaným trestným súdom zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd. Za “dar” 1488 eur sociálne slabším rodinám vyfasoval verdikt štyri roky a štyri mesiace v base. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný.

Samotný Pukalovič, ktorý sa v súčasnosti pohybuje v štruktúrach štátnej firmy, pred voľbami neskrýval typicky kotlebovskú rétoriku. „Vidíme, že Európa sa islamizuje a toto tu hádam nedovolíme. Veď naši rodičia a starí rodičia a hlavne naše deti by nám to nikdy neodpustili. Som proti liberálnej propagande a všetkým tým zvrátenostiam, ktoré sa na nás zo západu sypú – LGBTI, registrované partnerstvá, americké vojenské základne, atď.  Bránil som náš tím na ľade, budem brániť aj naše Slovensko pred hrozbami liberalizmu. Veď hádam v nás ostalo kus normálnosti,” vyhlasoval pred vyše rokom Pukalovič.

Politológ: Je to hanba!

Na Pukalovičov nový flek si posvietil aj politológ Radoslav Štefančík. Ako vníma exhokejistovu čerstvú kariéru pre štátnu akciovku? „Je to určite hanba.,” povie na rovinu odborník. „Tento prístup dokazuje, že vo vláde sedia amatéri, ktorí to so svojim sľubom o novej politickej kultúre nemôžu myslieť vážne,” podčiarkol. Zároveň dodal, že tento krok svedčí aj o personálnej vyprázdnenosti vládnych strán.

„Strana má totiž viacero funkcií. Okrem toho, že reprezentuje názory voličov, by mala vychovávať politické kádre pripravené zastávať funkcie v štáte. Vrátane funkcií v NDS. Ak strana potrebuje do niektorých funkcií loviť vo vodách pravicového extrémizmu, nezaslúži si kandidovať vo voľbách,” povedal bez servítky Štefančík.

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport