eReport.sk
 Ochrana a bezpečnosť
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Zdroj: tasr

Šutaj Eštok: Migráciu musíme riešiť tam, kde vzniká! Ak ju riešime na pôde EÚ, je neskoro

Slovenská republika bude zodpovedným partnerom v boji proti nelegálnej migrácii, vyhlásil v pondelok minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok. Problémy migrácie treba riešiť tam, kde vznikajú, povedal po rokovaní ministrov vnútra krajín Vyšehradskej štvorky (V4), Rakúska a Nemecka, ktorí sa stretli v juhomaďarskom Segedíne. Výsledkom rokovania je vznik spoločnej pracovnej skupiny zložiek zaoberajúcich sa ochranou hraníc.

Ochraňovať vonkajšiu hranicu

,,Zhodli sme sa na tom, že je potrebné ochraňovať vonkajšiu hranicu (Európskej únie) a z tohto miesta chcem deklarovať, že Slovenská republika je pripravená v tomto smere pomôcť,“ povedal Šutaj Eštok. Dodal, že postoj Slovenska sa zhoduje s návrhom Maďarska, aby energia venovaná ochrane vnútroštátnych hraníc v schengenskom priestore bola presmerovaná na ochranu vonkajších hraníc. ,,Musíme tú migráciu riešiť tam, kde vzniká. Ak ju riešime na pôde Európskej únie, je neskoro,“ vyhlásil minister vnútra.


Zároveň poukázal na tom, že krajiny, ktorých sa to týka, sa možno nezhodnú na všetkom, no je podstatné, že vedia viesť dialóg. ,,Verím, že iba skrz dialóg sa vieme posunúť pri hľadaní riešení, ktoré nám pomôžu pri boji s tak vážnym problémom, ako je nelegálna migrácia“, povedal.
Šutaj Eštok vyjadril spokojnosť, že sa s partnermi zhodli na tom, že téma migrácie migrácie je obrovskou spoločnou výzvou a problémom v rámci Európskej únie ako celku. Poukázal tiež na to, že vnútroštátne kontroly sa zavádzajú v čase krízy. ,,Je to veľký výkričník pre európske spoločenstvo, že žijeme v dobe krízy a musíme nájsť spoločné riešenie na to, aby sme sa z nej dostali,“ vyhlásil.

Hľadáme spoločné riešenie

Slovenský minister vnútra tiež upozornil, že situácia na hraniciach je v súčasnosti aj v dôsledku počasia lepšia, no s príchodom jari sa môže opäť zhoršiť. ,,Som rád, že hľadáme spoločné riešenie a že na konci dňa sa prinesie do tejto celoeurópskej debaty viac pragmatizmu, aby sme mohli využívať všetky výdobytky Európskej únie ako takej a mohol sa vrátiť ten schengen, ktorý poznáme,“ dodal.

Pracovná skupina

Spoločná pracovná skupina zástupcov krajín V4, Nemecka a Rakúska, ktorá bude mať na starosti ochranu hraníc, sa má pravidelne stretávať a vyhodnocovať aktuálnu situáciu. Na základe týchto posudkov sa majú prijímať aj opatrenia na hraniciach.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Špeciálny prokurátor SR Daniel Lipšic.
  2. Michelko Roman
  3. Lucia Plaváková • Progresívne Slovensko
  4. Únia autodopravcov

Na vnútorných hraniciach

,,Všetci sme sa zhodli, že kontroly na vnútorných hraniciach schengenského priestoru nie sú z dlhodobého hľadiska žiaduce,“ vysvetlil český minister vnútra Vít Rakušan a dodal, že štáty strednej Európy budú postupovať koordinovane. Okrem toho zdôraznil potrebu dôslednej návratovej politiky.

Funkčnosť schengenského priestoru

Rakušan však nespresnil detaily, ako budú stredoeurópske štáty bojovať proti prevádzačom nelegálnych migrantov. Podčiarkol však, že stredoeurópske štáty sa spoločne snažia udržať funkčnosť schengenského priestoru.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šutaj Eštok: Migráciu musíme riešiť tam, kde vzniká! Ak ju riešime na pôde EÚ, je neskoro

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie