eReport.sk
Špeciálny prokurátor SR Daniel Lipšic.
Na Daniela Lipšica sa valí kritika z každej strany. Roman Michelko dokonca tvrdí, že šéf špeciálnych prokurátorov zahladzuje niektoré kauzy bývalej koalície. Foto: tasr

Lipšic: Pri splnení zákonných podmienok musia prokurátori udeliť status chráneného oznamovateľa

Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) poskytli oznamovateľom nezákonnej činnosti ochranu plne v súlade so zákonom. Na pondelkovom tlačovom brífingu to povedal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Reagoval tak na trestné oznámenie podané ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom (Hlas-SD) na skupinu osôb pre okolnosti poskytnutia ochrany tzv. čurillovcom.

Ak existuje kvalifikované oznámenie a žiadosť o poskytnutie ochrany, prokurátor je podľa Lipšica ,,povinný takúto ochranu svojim opatrením bezodkladne poskytnúť. Ak by to neurobil, konal by arbitrárne a svojvoľne„. Zdôraznil, že poskytnutie ochrany bolo prokurátormi nad rámec zákona aj rozsiahlo odôvodnené.

Do vyšetrovania konkrétnych káuz

Takáto ochrana môže byť podľa Lipšica poskytovaná aj policajtovi. ,,A najmä, keď má vedomosť o nezákonnej činnosti iných orgánov, ktoré sa môžu týkať aj Policajného zboru. Napríklad nezákonnej činnosti spôsobenej zasahovaním do vyšetrovania konkrétnych káuz,“ podotkol špeciálny prokurátor.

Na sociálnej sieti

Advokát vyšetrovateľov okolo Jána Č. Peter Kubina na sociálnej sieti uviedol, že podané trestné oznámenie považuje za právny nezmysel a za ďalší pokus o nátlak na nezávislé inštitúcie ochrany práva.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Odkaz majú aj pre Leyenovú
  2. Porazená CDU
  3. Zaujímavé odlišnosti
  4. Skúšali to na nás už počas covidu

Podľa Úradu na ochranu oznamovateľov

Šutaj Eštok si myslí, že poskytnutá ochrana policajtom okolo Jána Č. je nezákonná a došlo k spáchaniu trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Obvinených policajtov, tzv. čurillovcov po nástupe do funkcie dočasne pozbavil výkonu služby. Keďže mali status chráneného oznamovateľa, podľa Úradu na ochranu oznamovateľov sa mal minister najprv obrátiť na nich.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lipšic: Pri splnení zákonných podmienok musia prokurátori udeliť status chráneného oznamovateľa

Odoberať
Upozorniť na
19 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre