eReport.sk
Minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS).
Ministra hospodárstva a šéfa SaS Richarda Sulíka chce opozícia v parlamente odvolať. On si ale zatiaľ užíva dovolenku v Dubaji. Foto: tasr

Sulík ukľudňuje: Rafinéria Slovnaft nebude odstavená, rokujeme o financovaní úprav

Rafinéria Slovnaft nebude odstavená. Naopak, rokuje sa o financovaní potrebných úprav. Uviedol to minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) vo štvrtok počas rozpravy v Národnej rade (NR) SR k návrhu na jeho odvolanie z funkcie. Poznamenal, že to, čo premiér Eduard Heger (OĽANO) vyrokoval, vzniklo po vzájomnej konzultácii.

Sulík skonštatoval, že pre Slovensko sa v rámci šiesteho balíka sankcií voči Rusku podarilo získať trvalú výnimku na dovoz ruskej ropy potrubím a trvalú výnimku na vývoz petrochemických produktov. Po prechodnej lehote osem, respektíve 18 mesiacov bude zakázaný vývoz ropných produktov, ako sú nafta, benzín a oleje. Podotkol, že slovenský trh je 70 % kapacity Slovnaftu.

Prestavenie rafinérie bude podľa Sulíka stáť do 300 miliónov eur a bude kompletne trvať približne štyri roky. Zdôraznil, že experimentálna prevádzka bude možná už od februára budúceho roka. „Od februára budúceho roka bude Slovnaft pripravený na primiešavanie inej ropy ako ruskej,“ doplnil. Zároveň rokuje o dodávkach nafty a benzínu na Ukrajinu, kam by po skončení výnimky mohla ísť prebytočná produkcia Slovnaftu. Zadal preto Transpetrolu vypracovanie analýzy o možnom použití a potrebných investíciách jednej z dvoch rúr ropovodu Družba na prerábku na produktovod.

Vojna spôsobila neisitu situaciu

Sulík pripustil, že pre vojnu na Ukrajine a politické následky je situácia extrémne neistá, treba sa preto pripraviť aj na úplne odstavenie ropovodu Družba. Zásobníky ropy a ropných produktov sú podľa neho naplnené na technické maximum, teda 97 % kapacít. Spresnil, že strategické zásoby štátu plus pohotovostné zásoby Transpetrolu a Slovnaftu aktuálne dosahujú 126 dní.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Robert Fico na snímke z videa.

Dodal, že Transpetrol by mal začať s obstarávaním nových nádrží na ropu a ropné produkty. „Dôvod je ten, že 43 % skladových kapacít pre strategické zásoby štátu sa nachádza na východe, v obci Budkovce, a v prípade úplného prerušenia dodávok ruskej ropy sú tieto nepoužiteľné,“ povedal.

V oblasti cien benzínu a nafty na slovenských čerpacích staniciach by sa dalo podľa Sulíka robiť viac, keby bol riadne obsadený Protimonopolný úrad SR, ktorý momentálne riadi presluhujúci predseda. „Po dohode na koaličnej rade prebehlo riadne výberové konanie, no vymenovanie vládou bezdôvodne blokuje Igor Matovič,“ vyhlásil.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sulík ukľudňuje: Rafinéria Slovnaft nebude odstavená, rokujeme o financovaní úprav

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti