eReport.sk
Minister hospodárstva Slovenskej republiky Richard Sulík (SaS) počas brífingu po pracovnej návšteve 3. bloku jadrovej elektrárne Mochovce.
Richard Sulík v Mochovciach. Foto: tasr

Sulík: Mochovce sú na tom veľmi dobre, patria k jedným z najmodernejších elektrární

Jadrové palivo sa bude do tretieho bloku v Mochovciach (EMO3) zavážať na jeseň tohto roka. Uviedol to na brífingu generálny riaditeľ Slovenských elektrární (SE) Branislav Strýček za účasti ministra hospodárstva SR Richarda Sulíka (SaS) a štátneho tajomníka rezortu hospodárstva Karola Galeka, v súvislosti s tzv. prvostupňovým povolením vydaným Úradom jadrového dozoru (ÚJD) SR.

“Prebehne ešte niekoľko mesiacov, kým rozhodnutie ÚJD nadobudne právoplatnosť. Očakávam, že na jeseň tohto roka budeme zavážať palivo a následne nastane proces fyzikálneho a energetického spúšťania. Okrem ÚJD sa v povoľovacom procese zúčastnili na preverovaní elektrární aj medzinárodné agentúry, ktoré nenašli žiadnu prekážku, ktorá by bránila spusteniu tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach,” spresnil Strýček.§

Námietky sa očakávajú

Spustením EMO3 sa podľa neho Slovensko stane energeticky sebestačným. “Po spustení Mochoviec budeme krajinou s najväčším podielom jadrovej energie v energetickom mixe na svete. To znamená, že budeme mať jednu z najčistejších energií na svete,” poznamenal šéf SE.

Podľa Sulíka “sú Mochovce na tom veľmi dobre”. “Mochovce patria z hľadiska bezpečnosti k jedným z najmodernejších elektrární,” povedal.

Elektráreň v Mochovciach je podľa jeho slov vo veľmi dobrom stave a preto ÚJD vydal tzv. prvostupňové povolenie. “Bude nasledovať lehota 14 dní, keď sa bude povolenie považovať za doručené. Potom bude ďalšia 15-dňová lehota, počas ktorej môžu byť vznesené námietky. Očakávame, že ich bude viacero, aj od rakúskych susedov. Po spomínanej lehote bude nasledovať dvoj-, trojmesačná fáza vyrovnávania sa s námietkami. V auguste, v septembri môže byť tzv. druhostupňové povolenie ÚJD, po ktorom bude môcť ísť atómová elektráreň do prevádzky,” vysvetlil Sulík.

Slovensko čaká v Mochovciach ešte veľa práce

“Keď bude spustený ešte štvrtý blok v Mochovciach, čo sa dúfam podarí ešte počas tohto volebného obdobia, tak množstvo energie, ktoré sa vyrobí nad mieru našej spotreby, bude citeľné. Osobne mám nádej, taký sen, že by sa z atómovej energie v čase, keď nie je po elektrickej energii veľký dopyt, napríklad v noci, mohol pomocou nej vyrábať cez elektrolýzu vodík. To by bol začiatok novej (energetickej) éry na Slovensku,” zdôraznil minister hospodárstva.

Podľa Galeka Slovensko čaká v Mochovciach ešte veľa práce, najmä s dostavbou štvrtého bloku EMO. “Bez štvrtého bloku je celá investícia (ekonomicky) nenávratná. Očakávame, že štvrtý blok EMO by mohol byť spustený do prevádzky v priebehu najbližších dvoch rokov,” doplnil štátny tajomník.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport