Svoj názor vyjadrila sudkyňa Marcela Kosová, ktorá je zároveň aj členkou Súdnej rady SR na portáli Právne listy. Status Samuela Spáča, ktorý pôsobí v Transparency International ako predseda správnej rady, zdieľal na sociálnej sieti napríklad aj Alojz Baránik. Zaujímavosťou je, že ide o skupinu sudcov, ktorí spolu s Kosovou dlhodobo otvorene kritizujú pomery v justícii za tejto vlády. A smutné, že pánovi Spáčovi nevadí napríklad sudkyňa Záleská, ktorá na rozdiel od spomínaných, má okrem iného na rováši aj nezákonné rozhodnutia. Až by sa mohlo zdať, že sa znovu vraciame do doby, kedy sú „dobrí a správni,“ tí, či nejdú proti nám a naopak..“
Mohlo by vás zaujímať
Všetko sa začalo tým, že si denník Plus7dní dovolil spraviť s doktorkou Kosovou rozhovor o jej bývaní. To vyrušilo Spáča, ktorý je v súčasnosti aj vedeckým pracovníkom na UK v Bratislave natoľko, že na sociálnej sieti dokázal v poste spojiť „hrušky s jablkami,“ a v komentári dokonca tvrdiť, že sú spomínaní sudcovia prepojení s „mafiou.“
„Článok v Plus7 dní, ktorý vyšiel pod názvom „Dáma v čiernom“ navyše nie je o mne. Súhlasila som s tým, aby sa zverejnilo ako bývam nie preto, že som išla demonštrovať môj luxus či vzácne historické alebo drahé autá v mojej garáži, ani okázalý životný štýl. Je o tom, ako žijú a bývajú sudcovia. Svedčí o tom veta v článku: „Bývame v bytoch, domoch, ako aj iní ľudia, v žiadnych okázalých haciendách“. Ale chápem, že toto vyrušuje. Ono to totiž nesedí s tým, čo sme tu počúvali dva roky, ako treba novú súdnu mapu, lebo treba pretrhať korupčné väzby. Keď je niekto korumpovaný, tak totiž nežije v byte na sídlisku splácajúc hypotéku. Dovolila som si narušiť akýsi postupne sa vytvárajúci naratív (teraz tak často používaný výraz), ktorým je masírovaná verejnosť o nehodných sudcoch,“ reaguje Kosová.
Doktorka Kosová sa vo svojom vyjadrení opiera aj o závery a judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva(ESĽP). Podotýka, že podľa ESĽP predstavuje sloboda prejavu jednu z najdôležitejších základov demokratickej spoločnosti.
„Otázky týkajúce sa fungovania justičného systému patria do rámca verejného záujmu, o ktorých diskusia podlieha vysokému stupňu ochrany podľa čl. 10. Navyše, ak má aj diskutovaná téma politické súvislosti, toto samo osebe nepostačuje na zabránenie sudcovi, aby sa verejne vyjadril. ESĽP dokonca konštatuje, že strach z potrestania môže mať zmrazujúci účinok na výkon slobody prejavu sudcov, ktorí si prajú zúčastniť sa verejnej diskusie o otázkach, ktoré súvisia s výkonom súdnictva, s jeho správou alebo aj na tých sudcov, ktorí sa vyjadrujú kriticky voči politike či verejným inštitúciám (Kudeshkina v. Rusko, rok 2009). U nás sa to zjavne volá politický aktivizmus.“
Agonia Iustitiae
Sudkyňa sa vyjadrila aj ku knihe, ktorú napísala spolu so sudcami Patrikom Števíkom, Petrom Šamkom a Danou Jelinkovou Dúdzíkovou. „Kniha vyšla v náklade 400 kusov. Nerobili sme jej žiadnu reklamu, napríklad zlaňovaním z policajného vrtuľníka, a dokonca ani na tomto portáli, hoci jeden z autorov knihy je Peter Šamko. Nikde. Nepísali sme ju v „Švabachu“ ani nemali žiadny pompézny krst knihy. Nazývame v nej veci pravým menom a nie vymyslenými, akože neidentifikovateľnými menami.“
Zdroj: právne listy, Fb S. Spáč
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Sudkyňa Kosová reaguje na Spáča z TI. Tomu vadí nielen ona, ale i Šamko, Števík a Jelinková