eReport.sk
Delta variant, koronavírus, covid
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Štúdie dokazujú, že aj očkovaní šíria deltu. Analytik Smatana chce výsledky podrobiť hlbšiemu skúmaniu!


Po Američanoch prišli k podobným zisteniam aj Angličania. Anglický úrad verejného zdravia (PHE) zistil, že zaočkovaní proti koronavírusu možno dokážu prenášať delta variant koronavírusu rovnako ľahko ako nezaočkovaní ľudia. Na zistenia ostrovných úradov si bližšie posvietil analytik Martin Smatana.

Anglický úrad verejného zdravia vydal v piatok najnovšiu aktualizáciu svojej technickej správy, kde detailne analyzuje počty nakazených, hospitalizovaných a zosnulých. „Novinkou v tomto vydaní je graf, ktorý zobrazuje, že očkovaní a neočkovaní majú v Anglicku podobnú virálnu nálož a dosahujú preto porovnateľné Ct hodnoty v rámci PCR testovania. Pozitívni na delta variantu mali však v porovnaní s britskou mutáciou priemerne až o 14 cyklov vyššiu virálnu nálož. Podobné závery prezentovalo na vzorke 211 pozitívnych americké CDC minulý týždeň,“ priblížil najnovšie poznatky Smatana v statuse na facebooku.

Treba ďalej analyzovať

Práve štúdiu CDC použili v USA ako argument k znovuzavedeniu povinnosti pre očkovaných nosiť rúško v interiéroch. Pri podobných zisteniach sa však vo Veľkej Británii rozhodli konať inak a opatrenia nesprísnili. „PHE má v svojej analýze spracovaných niekoľko desiatok tisícov delta prípadov, ale podobne ako CDC v samotnej štúdií udávajú, že výsledky treba ďalej analyzovať podľa veku či iných parametrov,“ uviedol prvý z možných dôvodov analytik.

Ďalší dôvod nachádza v samotnom parametri virálnej nálože. „PCR testy kvantifikujú virálnu nálož, no už neriešia napríklad T-bunky, ktoré sa vytvorili po očkovaní a tvoria imunitnú reakciu tela. Virálna nálož je totiž len jeden z mnohých parametrov, ktoré môžu ovplyvňovať infekčnosť, alebo priebeh ochorenia danej osoby. Pritom už aj pri samotnej virálnej náloži vieme, že u očkovaných nálož klesá rýchlejšie, čo znižuje šancu ďalšieho prenosu,“ zhodnotil Smatana.

Martin Smatana – Foto: tasr

Na 100 neočkovaných 45 očkovaných

Ďalej zdôraznil, že aj PHE uvádza, že šanca nakazenia sa je násobne nižšia pre plne zaočkovaného. Podľa júlovej štúdie z Británie chráni očkovanie proti symptomatickému prejavu pri delta variante až na 88 % pri vakcíne od Pfizeru a na 67 % pri AstraZenece. „V hypotetickom svete, kde je rovnaký podiel očkovaných a neočkovaných pripadá na každých 100 pozitívnych nezaočkovaných len 12 očkovaných Pfizerom a 33 od AstraZenecy,“ vypočítal a uviedol na názornom prípade.

Najnovšie štúdie zásadne zmenili poznatky o delta variante:

  1. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC)
  2. Delta variant, koronavírus, covid
  3. Pápež František
  4. Delta variant, koronavírus

Zdôraznil, že dnes nevie asi nikto povedať, či sa ukáže ako lepšie rozhodnutie americkej CDC alebo anglickej PHE. „Čo však už dnes vieme s istotou je, že akýkoľvek bude záver štúdií a zisťovaní, všetky krajiny sa tomu prispôsobia aby bol boj s vírusom čo najefektívnejší. Anglicko určite nebude výnimka. K augustu im očkovanie odvrátilo približne 60 000 úmrtí a 22 milióna infekcií,“ skonštatoval Smatana.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Štúdie dokazujú, že aj očkovaní šíria deltu. Analytik Smatana chce výsledky podrobiť hlbšiemu skúmaniu!