foto zo zápasu, autor

Stosedemdesiate derby pre Slovan

Hráči belasých zvíťazili na ihrisku Spartaka Trnava 1:2. O rozhodujúci moment sa postaral Lucas Lovat. Bývalý hráč Trnavy zariadil výstavnou strelou tri body pre Slovan. Ten sa vďaka víťazstvu vyšvihol na čelo priebežnej tabuľky. Duel sledovala rekordná návšteva sezóny – 12 528 fanúšikov. Ďalší duel čaká spartakovcov vo štvrtok v EKL, od 21:00 privítajú nepríjemný dánsky Nordsjaelland.

Spartak Trnava 1: 2 Slovan Bratislava (0:0)

Góly : 66.Zeljković – 64.Čavrič, 76.Lovat

Zostavy

Spartak

Takáč – Kóša, Štetina, Djurić – Zeljković – Koštrna (79.Šulek), Procházka (84.Paur), Mikovič (46.Ristovski) – Ofori, (79.Bernát), Ďuriš, Daniel

Slovan

Borjan – Bajrić, Kašia, Wimmer – Kankava – Blackman (87.Pauschek), Kucka, Lovat – Barseghyjan, Čavrič (90.Savvidis), Zmrhal (67.Strelec)

ŽK : Ďuriš, Mikovič – Barseghyjan, Blackman, Lovat

Diváci : 12 528

Prvý polčas veľa futbalovej krásy nepriniesol

Úvodné dejstvo sa nieslo v znamení taktických manévrov. Súperi sa držali  na dištanc a do veľkých šancí sa nedostávalo ani jedno mužstvo. Pravdou je, že v držaní lopty mal navrch Slovan, no držanie lopty zápasy nerozhoduje. V 37.minúte zahrával Lovat rohový kop a po jeho exekúcii sa na zadnej žrdi v dobrej pozícii ocitol Bajrič, no šancu nevyužil. O chvíľu neskôr sa do otvorenejšej obrany Spartaka rútil Barseghyjan, keď využil Kóšovo zaváhanie v rozohrávke, no stav sa nemenil. Najväčšiu šancu Spartaka v prvom polčase mal Procházka, v 42. minúte však z ideálneho miesta, z priameho kopu, vysoko prestrelil.

Druhý polčas v znamení krásnych gólov

Po zmene strán Trnava preskupila rady. Mikoviča so žltou kartou nahradil Ristovski. Tréner Gašparík chcel využiť jeho dobrú formu a zároveň narušiť zrkadlové rozostavenie, v ktorom obe mužstvá proti sebe nastúpili v prvom polčase. Do šesťdesiatej minúty zápas pokračoval v móde z prvého polčasu. Po jednej šance nevyužili na oboch stranách Ofori a Barseghyjan. Vývoj zápasu sa zmenil v 64. minúte, keď Slovan zaútočil do otvorenejšej obrany Trnavy a otvoril skóre zápasu. Kucka zacentroval na opačnú stranu pokutového územia, defenzíva Spartaka nestačila pokryť nabiehajúceho Čavriča a ten skóroval hlavou. Vedenie Slovana však trvalo iba dve minúty, pretože Zeljković si krásnou strelou do Borjanovej brány otvoril strelecký účet v drese Spartaka.

Začínalo sa od začiatku a duel bol výsledkovo opäť otvorený. V 75. minúte ešte gólu Slovana zabránil skvelý obranný zákrok Koštrnu, no o minútu prišiel rozhodujúci moment zápasu. Po autovom vhadzovaní dostali slovanisti viac priestoru, Kucka prihral voľnému Lovatovi a bývalý hráč Spartaka vymietol pavučinu v šibenici Takáčovej brány. V sektore hostí sa spustil gejzír radosti. Naplno prepukol aj po záverečnom hvizde, hoci sa spartakovci snažili aspoň o vyrovnanie. Slovan na konci nepripustil drámu, a tak si odniesol do hlavného mesta tri body za výhru 1:2.

Hlasy po zápase

Michal Gašparík (tréner Trnavy)

Začiatok zápasu a prvý polčas bol vyslovene taktický. Obe mužstvá hrali v podobnom rozostavení, zrkadlovo, čiže bolo tam veľa súbojov, odrazených lôpt, veľa nakopávaných lôpt. Cítil som, že nás v tomto Slovan prevyšuje, čo sa potom potvrdilo v druhom polčase. Siahli sme tam aj k jednej zmene, aby sme zmenili zrkadlové rozostavenie a viac sa dostali do hry. Zbytočne sme prepadli po štandardke a prehrávali sme, našťastie sme sa vrátili hneď do zápasu.

Z môjho pohľadu bol zápas remízový, striel na bránu, šancí nebolo veľa, aj keď Slovan mal tých situácii viac ako my. Nakoniec to rozhodol ten Lovatov exportný gól. My sme určite sklamaní, pretože sme sa chceli pokúsiť o víťazstvo, cítili sme, že sme v dobrej forme, ale dnes sme narazili na kvalitný Slovan, koncentrovaný, tvrdý Slovan, pretože dnes bol lepší v osobných súbojoch, to bolo kľúčové. V mojom mužstve sa nenašiel nikto, kto by to viac zobral na seba a niečo  spravil navyše. Ak hráte zrkadlovo narážate na seba a potrebujete sa presadiť. To sme tam dnes nemali, v tom bol Slovan o niečo lepší a odzrkadlilo sa to aj na góloch.

Vladimír Weiss st. (tréner Slovana)

Myslím, že diváci na štadióne aj pri televíznych obrazovkách videli výborný zápas. Prvý polčas bol viacmenej taktický, šancí bolo málo. Druhý polčas si úprimne myslím, že sme boli lepším mužstvom. Rovnako si myslím, že hrali dve najlepšie mužstvá v lige, či Trnava či my, majú svoju kvalitu a som presvedčený, že dlhodobejšie sa to odrazí aj v tabuľke. Pri všetkej úcte k Podbrezovej, Žiline, Trenčínu, ktorí takisto podávajú výborné výkony. Liga bude ťažká. Malo to svoju úroveň, či diváci alebo hráči na ihrisku.

Druhý polčas bol výborný futbal na oboch stranách, videli sme nádherné góly. Odohrali sme výborný taktický zápas, vedeli sme, že v Trnave musíme behať, musíme vyhrávať súboje a to sa potvrdilo. Vyzdvihol by som Čavriča, všetci sme hrali fantasticky, ale on vynikal o triedu nad všetkými. Gratulujem aj Trnave k výkonu, mám s Trnavou dobré vzťahy, aj s Michalom, aj tu v klube, Takže tak nejako by mal vyzerať futbal.