eReport.sk
Chystá sa NATO na vojnu?
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: tasr/ap

Stoltenberg: Slovensko sa môže spoľahnúť na NATO! Sme obranná aliancia

Slovensko sa môže spoľahnúť na NATO, jej sily pomáhajú chrániť náš vzdušný priestor a takisto aj odrádzajú akékoľvek iné sily, aby vstúpili na územie Slovenska. Vyhlásil to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom vlády SR Ľudovítom Ódorom. Stoltenberg pricestoval na Slovensko na samit Bukureštskej deviatky (B9), ktorý sa v utorok odohrával na Bratislavskom hrade.

Stoltenberg zdôraznil, že NATO sa spolieha aj na Slovensko. Víta záväzok Slovenska mať investície do obrany na úrovni dvoch percent HDP: „Pretože lepšia infraštruktúra a lepšia výzbroj je takisto aj odrádzajúcim faktorom pre Rusko.“ Dodal, že NATO nie je súčasťou vojny na Ukrajine, no „v každom prípade pomáhame Ukrajine, aby sa bránila, to je súčasťou našej charty“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Spoločné vyhlásenie lídrov B9
  2. intenzívna podpora Ukrajiny

Stoltenberg: NATO je obranná aliancia

Stoltenberg tiež pripomenul, že NATO chráni vyše 30 demokracií v Európe a Severnej Amerike. „NATO je obranná aliancia. Nie sme tu na to, aby sme provokovali konflikty, ale naopak, aby sme zabránili vojne a aby sme chránili mier,“ dodal šéf Severoatlantickej aliancie.

Stoltenberg sa poďakoval Slovensku za poskytnutie dôležitej humanitárnej a vojenskej podpory. „Musíme Ukrajine pomáhať tak, aby vydržala ako suverénna krajina v Európe, pretože ak by prezident Putin vyhral, posolstvo pre neho alebo iné autoritatívne režimy by bolo také, že môžu používať silu na dosahovanie svojich cieľov a tým pádom aj narušovať hranice okolitých krajín. Svet by sa stal nebezpečnejším,“ zdôraznil.

Ódor: Slovensko plní záväzky

Ódor ubezpečil šéfa NATO, že vláda odborníkov nemieni meniť kurz v európskej ani severoatlantickej orientácii Slovenska. „Plníme naše záväzky z hľadiska postupnej modernizácie obrany, ale aj z hľadiska našich finančných záväzkov. Vítame aj posilnenie vojenskej prítomnosti našich spojencov u nás,“ povedal. Dodal, že v súčasnosti je u nás vyše 1300 zahraničných vojakov najmä z Českej republiky, Holandska, Nemecka Talianska aj USA.

Premiér zdôraznil potrebu adekvátne zabezpečiť východnú hranicu NATO. So Stoltenbergom sa rozprávali aj o podpore brániacej sa Ukrajiny. Ako aj o tom, do akej miery dokáže NATO spoločnými silami prispieť k tomu, aby nastal trvalý mier na Ukrajine.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stoltenberg: Slovensko sa môže spoľahnúť na NATO! Sme obranná aliancia

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php