eReport.sk
2022. FOTO TASR/AP

Stoltenberg: Nastal bod obratu! Potrebujeme silný Bundeswehr

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg požiadal Nemecko, aby pokračovalo v posilňovaní svojej armády. Šéf NATO to povedal vo štvrtok na bezpečnostnej konferencii v Berlíne.      

Mohlo by vás zaujímať

  1. Tabuľa označujúca poľskú obec Przewodów, ktorú zasiahla raketa vystrelená Kyjevom.
  2. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

„Rozhodnutie Nemecka podstatne zvýšiť výdavky na obranu je historické s investíciami do nových bojových lietadiel, vrtuľníkov, lodí a ponoriek,“ povedal Stoltenberg. Podľa jeho slov ide o bod obratu, ktorý odráža zmenené bezpečnostné prostredie.

Potrebujeme silný Bundeswehr

„Potrebujeme silný a pripravený Bundeswehr. Je to dôležité pre bezpečnosť Nemecka, je to dôležité pre bezpečnosť Európy a je to dôležité pre svetovú bezpečnosť,“ uviedol šéf NATO.

Ďalšia podpora pre Ukrajinu

Stoltenberg tiež vyzval na ďalšiu podporu pre Ukrajinu v boji proti ruským inváznym jednotkám. „Nemali by sme podceňovať Rusko. Ruské rakety a drony naďalej dopadajú na ukrajinské mestá, civilistov a kritickú infraštruktúru a spôsobujú obrovské ľudské utrpenie, keďže začína zima,“ dodal. Zároveň ocenil nemeckú finančnú, humanitárnu a vojenskú pomoc pre Ukrajinu, ktorá podľa neho pomáha na bojisku.

Nesmie zvíťaziť agresor

Šéf NATO tiež zopakoval svoju výzvu postaviť sa proti autoritárskym režimom, akým je Rusko. „Trvalý mier nemôže existovať, ak zvíťazí agresor, ak útlak a autokracia zvíťazia nad slobodou a demokraciou. Takže najlepší spôsob, ako podporiť trvalý mier, je podporiť Ukrajinu,“ povedal.

Nebezpečná závislosť

Poznamenal, že pri rokovaniach s Čínou je potrebné brať do úvahy nebezpečnú závislosť na ruskom plyne. „Samozrejme, že budeme pokračovať v obchodovaní a hospodárskych vzťahoch s Čínou, ale musíme si byť vedomí našej závislosti a znižovať našu zraniteľnosť,“ uzavrel.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stoltenberg: Nastal bod obratu! Potrebujeme silný Bundeswehr

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti