eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Štát chce očkovať deti vakcínami pre dospelých! Je to zodpovedné?

Európska lieková agentúra síce schválila detské vakcíny proti covidu-19, no na Slovensku ich aj napriek záujmu ani šesť týždňov po schválení nemáme k dispozícii. Ministerstvo zdravotníctva teda ani po takej dlhej dobe nebolo schopné spustiť očkovanie detí vo veľkom a štát dokonca začal deti do 12 rokov očkovať vakcínami pre dospelých. Je však veľmi otázne, či to bolo zo strany vlády zodpovedné a bezpečné.

„Len v pondelok mi z ministerstva zdravotníctva prišla otázka, či idem očkovať aj deti do 12 rokov. Ak áno, vraj mi pošlú na podpis zmluvu. Povedala som áno. Bude to vraj trvať asi dva týždne,“ opisuje počiatočný postup ministerstva zdravotníctva pre denník SME pediatrička z Lučenca Olina Kovácsiková. Problémom však je, že detské vakcíny k lekárom nedorazili.

Omikron zasahuje deti viac

Od ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (OĽANO) sa pri tom očakáva oveľa pružnejšia reakcia, keďže sú už aj na Slovensko prípady omikron varianty, ktorá na západe už prepukla naplno a ktorá podľa najnovších zistení výrazne zasahuje práve detskú populáciu.

Deti pri tom všetkom onedlho, pravdepodobne 10. januára, čaká návrat do škôl, ktoré sú jedným z budúcich možných ohnísk nákazy a taktiež možným pôvodcom prenášania choroby na staršiu časť populácie, pre ktorú môže byť nebezpečná. Záujem o očkovanie detí je dostatočný, keďže v čakárni čaká až 5 800 detí.

Je bezpečné očkovať deti vakcínami pre dospelých?

Ministerstvo najprv tvrdilo, že očkovanie detí nebude spustené, kým nebude medzi lekárov rozdistribuovaná špeciálna a Európskou liekovou agentúrou schválená detská vakcína Comirnaty od Pfizeru. Po Vianociach však ministerstvo zjavne zmenilo názor a pediatrom rozposlalo e-mail, podľa ktorého môžu začať očkovať deti do 12 rokov aj bez detskej vakcíny a to rozdelením vakcín pre dospelých. Faktom však ostáva, že takýto postup schválený Európskou liekovou agentúrou s najväčšou pravdepodobnosťou nie je a ministerstvo by sa teda malo riadiť tým, že schválená bola konkrétna detská vakcína. Bezpečnosť očkovania detí vakcínou pre dospelých je otázna.

Samotné ministerstvo priznáva, že očkovanie detí vakcínami pre dospelých je núdzovým riešením, lebo štát nedokázal lekárom dodať príslušné vakcíny. Na situáciu, ktorá nie je zrovna najlepšou vizitkou pre súčasnú vládu, reagovala aj hlavná pediatrička ministerstva Elena Prokopová: „Tá distribúcia trvá zbytočne dlho a vedeli sme, že to bude viaznuť, tak sme naliehali, aby sme mohli začať očkovať aspoň dospeláckymi vakcínami.“

Lekári nechcú očkovať vakcínami pre dospelých

Obavy z bezpečnosti takéhoto postupu sú posilnené faktom, že na výzvu ministerstva reagovalo len mizivé množstvo pediatrov. Väčšina z nich má obavy z takejto formy očkovania, najmä z toho, že by pri takomto očkovaní spravili chybu a uškodili tak detskému pacientovi. Je teda otázne, či v takejto situácii nie je vhodné počkať na schválené vakcíny.

Bude vás zaujímať:

  1. Na kombosnímke prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Eduard Heger.
  2. Očkovacie centrum pre deti a mládež vo veku od 12 rokov v DfN Košice

Podľa hlavného lekára Bratislavského kraja Tomáša Szalaya ide o rizikový proces a to hlavne preto, lebo rozdelenie vakcín pre dospelých sa má diať mimo tzv. liekovky: „Celé to prináša pachuť, že by sa tam mohla výrazne viac stať chyba. A to nie je dobré, hrať takýto jackpot. Očkovacia látka by sa napríklad mimo liekovky mohla kontaminovať“.

Nie je teda úplne jasné, že či bude navrhovaný proces akceptovaný lekármi a kedy konkrétne im budú doručené detské vakcíny, aby sa rodičia so záujmom o očkovanie svojho dieťaťa dočkali požadovaného úkonu.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Štát chce očkovať deti vakcínami pre dospelých! Je to zodpovedné?

Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti