eReport.sk
Andrej Stančík, štátny tajomník rezortu zahraničia
Andrej Stančík, štátny tajomník rezortu zahraničia. Zdroj: fb A.S.

Stančík: Populisti a extrémisti v Sliači nič nedokázali. Referendum bolo neúspešné, lebo pravda zvíťazila!


Nielen minister obrany Jaroslav Naď sa vyjadril na sociálnej sieti k referendu, ktoré sa konalo v Sliači spolu s komunálnymi a regionálnymi voľbami. Svoj názor predstavil verejnosti aj jeho kolega z OĽANO, štátny tajomník rezortu zahraničia Andrej Stančík. Kým Naď značil referendum za „nič,“ Stančík ho nazval fiaskom a bodkou za lživou a dezinformačnou kampaňou opozície.

Mohlo by vás zaujímať

  1. nezávislý kandidát na primátora mesta Trenčín Miloš Mičega počas oznámenia svojej kandidatúry v októbrových komunálnych voľbách vo štvrtok 23. júna 2022 v Trenčíne.
  2. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).
  3. Z čoho splatia kampaň?
  4. Jaroslav Naď (OĽANO) na snímke z videa.
  5. Andrej Stančík, štátny tajomníik rezortu zahraničia a diplomacie (OĽANO)
  6. Čína opäť prisľúbila nezbrojenie Ruska
  7. Šéf Smeru-SD Robert Fico na snímke z videa.
  8. Andrej Stančík poskytuje rozhovor v Bruseli.
  9. Ilustračné foto - volebná miestnosť
  10. Strán nikdy nie je dosť!

Stančík sa na sociálnej sieti rozpísal najprv o tom, ako bol jedným a aktívnych propagátorov DCA – obrannej dohody s USA, kým „populisti a extrémisti zrádzali naše bezpečnostné záujmy.“

Či pán štátny tajomník takto označuje obyčajných Slovákov, ktorí sa proti dohode búrili, ale napríklad i emeritného sudcu a odborníka na ústavné právo Jána Drgonca, či sudkyňu Jelínkovú a mnohých ďalších, ktorí sa k dohode vyjadrili z právneho, odborného hľadiska, alebo len opozičných politikov, nie je jasné.


„Keď som sa o dohode, ktorú schválila väčšina krajín NATO rozprával so zahraničnými partnermi, neveriacky krútili hlavou nad mierou politizácie a nenávisti. Nerozumeli, že téma obrany a bezpečnosti môže byť predmetom zákerného politického boja.“

Andrej Stančík, člen OĽANO

JUDr. Da­na Je­lin­ko­vá Du­dzí­ko­vá, napríklad ešte v januári 2022 porovnávala text našej dohody a ostatných štátov(ktoré spomína Stančík). Nuž, možno tí zahraničná partneri krútili hlavou, lebo pre svoje krajiny uzatvorili dohody výhodnejšie. Žiadny iný štát sa napríklad nevzal svojej jurisdikcie.( americkí vojaci by boli voči nášmu právnemu systému beztrestní.) Pre objektivitu treba povedať, že toto v pôvodnej dohode nebolo a zmenilo sa až po protestoch z radoch tých „extrémistov a populistov,“ implementačnou doložkou.

Jadrové zbrane a iný materiál

Stančík sa vo svojom poste dotkol aj „lží,“ o tom, ako tu USA tajne umiestnia jadrové, či biologické zbrane. Keďže člen OĽANO bol aktívnym propagátorom DCA, zrejme jej text čítal. Možno mu teda len chýba potrebné právne vzdelanie.

„Vzhľadom na pomerne široké a nejasné pojmy používané v dohode v čl. 18 a 19 ako dovoz a vývoz materiálu, zásob, vybavenia a ďalšieho majetku bez ďalšej špecifikácie, časť verejnosti upozornila na nebezpečenstvo dovozu a umiestňovania jadrového materiálu či zbraní. V tomto zmysle zaslal pripomienku do medzirezortného pripomienkového konania aj Úrad jadrového dozoru SR. Túto obavu neodstránila ani interpretačná doložka, v ktorej sa nachádza veta, že dohoda nepovoľuje ani nezakazuje rozmiestňovanie konkrétneho druhu zbraní,“ píšu k tejto časti dohody Právne noviny.

„Viac ako 7 mesiacov po schválení tu nemáme žiadne základne, žiadne hordy a žiadne nukleárne zbrane. Namiesto toho tu máme pár stoviek našich spojencov z USA, ktorí navyše ochraňujú náš vzdušný priestor Patriotmi a zadarmo. O tom sú spojenci.“

Andrej Stančík, štátny tajomník rezortu zahraničia

„Referendum o americkej základni v Sliači nemalo ani len polovičnú účasť. Dokopy prišlo len 37% občanov. Čo tam potom, že žiadna základňa tam ani byť nemala. Populizmus nepozná hraníc, no ľudia ho svojou nízkou účasťou odmietli. Nabudúce odporúčam referendum o slovenskej vojenskej misii na Alfa Centauri,“ píše Stančík ďalej.

Referendum

Keď človek porovná tento text pána štátneho tajomníka spolu s tým, že ho označuje za „neúspešné,“ a „fiasko,“ s oficiálnymi štatistikami, môže zostať prinajmenšom zmätený.

Podľa TASR, sa v Sliači volieb i referenda zúčastnilo „viac ako 37%,“ oprávnených voličov. Z nich sa až 75% vyslovilo svoje „nie,“ americkej základni. Toto referendum má záväzné odporúčanie, a tak nevyžaduje prekročenie 50-percentnej hranice. Bolo teda úspešné.

Ešte k DCA

„Premiér zároveň vyhlásil, že druhý dôvod schválenia obrannej dohody je poskytnutie 100 miliónov dolárov zo strany USA na investíciu do prestavby infraštruktúry ohľadom slovenských stíhačiek F-16. V predmetnej zmluve sa nenachádza žiadne ustanovenie, ktoré by akýmkoľvek spôsobom definovalo peňažnú sumu či inú odplatu, ktorú USA poskytne Slovenskej republike výmenou za prístup k vojenským letiskám,“ uvádzajú zhodne Právne listy i Právne noviny.

Pričom napríklad sudkyňa Je­lin­ko­vá Du­dzí­ko­vá poukázal aj na to, že napríklad Poľsko i Chorvátsko a iné krajiny, majú takúto finančnú „odplatu,“ priamo v texte dohody.

Na záver

„Ešte raz vďaka všetkým poslancom, ktorý sa vo februári nenechali vystrašiť vlnou nenávisti a lží od opozície, ktorá burcovala davy. Spravili správne rozhodnutie. A vďaka každému americkému vojakovi, ktorý tisíce míľ od domova chráni naše územie. V núdzi spoznáš priateľa,“ hovorí pán štátny tajomník.

Zdroj: Fb A. Stančík, právne listy, právne noviny,

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Stančík: Populisti a extrémisti v Sliači nič nedokázali. Referendum bolo neúspešné, lebo pravda zvíťazila!

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne