eReport.sk
Nie je nacizmus ako nacizmus?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský udelil členom pluku Azov Rad zlatej hviezdy. Zdroj:tasr/ap

Spoločnosť Meta nepovažuje pluk Azov za extrémistický! Ľudia ho môžu voľne propagovať

Nie je nacizmus ako nacizmus? Americká spoločnosť Meta, ktorá je materskou spoločnosťou sociálnej siete Facebook, odstránila ukrajinský pluk Azov zo zoznamu nebezpečných organizácií. Členovia pluku Azov si po novom môžu vytvárať na sociálnych sieťach Facebook a Instagram účty a uverejňovať na nich obsah. A to aj propagandistický. Ostatní používatelia týchto platforiem odteraz môžu slobodne propagovať a podporovať prácu pluku Azov bez hrozby postihu. S informáciou prišiel popredný americký denník The Washington Post.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Peter Pellegrini a Mária Kolíková, v popredí Michal Kovačič v štúdiu TV Markíza.
  2. Desať tisíce padlých
  3. Policajti po streľbe na Zámockej ulici v Bratislave 12. októbra 2022.
  4. Eduard Chmelár v štúdiu eReportu.
  5. Na snímke ukrajinský minister vnútra Denys Monastyrskyj (druhý vľavo) sa rozpráva s bojovníkom pluku Azov.

Jedná sa o prejav dlhodobej zmeny stratégie spoločnosti Meta. Tá by chcela na základe odporúčania svojej dozornej rady zmierniť potláčanie časti kontroverzného obsahu. Pre tento moment sa však zdá, že uvoľnenie pravidiel bude mať vplyv len na tých používateľov, ktorí svet vidia prozápadne.

Podpora extrémizmu a radikalizmu?

Pluk Azov je však v skutku kontroverzný. Jeho členovia sú obviňovaní z extrémistickej ideológie a z velebenia Stepana Banderu. Koniec koncov, podobné probanderovské aktivity nie sú viditeľné len pri pluku Azov, ale aj v prípade oficiálnych ukrajinských štátnych inštitúcií.

Znak bataliónu Azov (v popredí vpravo) počas protestu na hlavnom námestí v Bratislave poriadne vytočil exnárodniarku Annu Belousovovú. – Foto: fb/anna belousovová

Azov je momentálne zapojený do bojov medzi Ukrajinou a Ruskom, čo môže byť dôvodom podpory zo strany americkej spoločnosti.

Nie je nacizmus ako nacizmus?

Krajne pravicová nacionalistická ideológia, ktorá má byť na Ukrajine prítomná, je aj jedným z deklarovaných dôvodov Putinovho útoku na nášho východného suseda. Meta však argumentuje, že pluk Azov je niečo iné ako hnutie Azov a že na rozdiel od tohto hnutia v ňom nie je prítomný extrémizmus.

Znak bataliónu Azov patrí medzi nacistické symboly. Zdroj FB Ján Baránek – Foto: fb/ján baránek

„Ďalšie prvky hnutia Azov, vrátane Národného zboru a jeho zakladateľa Andrija Biletského sú stále na zozname nebezpečných jednotlivcov a organizácií,“ uviedla Meta podľa The Washington Post.

Ukrajina krok Mety víta

Ukrajinský minister pre digitálnu transformáciu Mykhailo Fedorov privítal rozhodnutie spoločnosti Meta a vyzdvihol šéfa spoločnosti Meta pre globálne záležitosti Nicka Clegga, bývalého britského podpredsedu vlády.

„Pre každého Ukrajinca to znamená veľa. Nový prístup vstupuje do platnosti postupne,“ napísal Fedorov na Twitteri. Je známe, že počas prvých fáz vojny Federov tlačil na Apple, Facebook a ďalšie spoločnosti, aby vybudovali „digitálnu blokádu“ proti Rusku.

Irán nie je Ukrajina

Okrem proukrajinských zmien Meta v nedávnej minulosti načala otvorenejší konflikt s iránskym vodcom Alím Chomejním. Facebook najprv vymazal a neskôr obnovil príspevok, ktorý bol namierený proti iránskemu režimu.

„Titulok v perzštine vyzýval na „marg bar“ alebo „smrť protiženskej islamskej vláde“ a jej špinavému vodcovi Chameneímu,“ píše The Washington Post.

Schvaľovanie výziev na násilie voči Rusom

Meta okrem dvoch uvedených prípadov zrušila rozhodnutie o vymazaní príspevku, ktorý prirovnával ruských vojakov k nacistom. Za všetkými týmito rozhodnutiami stála práve poloexterne pracujúca dozorná rada, ktorá má na starosti dohľad nad obsahom na sociálnej sieti a jeho reguláciou.

„Začiatkom tohto roka sa Meta rozhodla povoliť niektoré výzvy na násilie voči ruským útočníkom, čím vytvorila nezvyčajnú výnimku zo svojich dlhoročných pravidiel nenávistných prejavov, ktoré takýto jazyk zakazujú,“ píše o ďalšom prípade americké médium.

Vzhľadom na vyššie uvedené prípade je teda otázne, či sa sociálne siete Facebook a Instagram nestali slobodným priestorom len pre ľudí s vybranými názormi. A evidentne nevadí ani to, keď sú tieto „správne“ názory šírené v nesúlade so základnými demokratickými hodnotami a etikou.

Zdroj: Washington Post


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Spoločnosť Meta nepovažuje pluk Azov za extrémistický! Ľudia ho môžu voľne propagovať

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie