eReport.sk
A je to tu! Jeho reakcia na seba nenechala dlho čakať
Robert Fico (Smer-SD) počas prejavu v NR SR. Foto: tasr

Fico: EÚ sa Američanmi nechá ťahať ako na vôdzke! Je to slepé vazalstvo

EÚ sa Američanmi nechá ťahať. Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico si myslí, že sa Európska únia dostala do pozície až prílišnej závislosti od rozhodnutí administratívy USA. Faktom je, že EÚ je jedným z najväčších ekonomických subjektov na svete. Aj napriek tomu však naša medzinárodná organizácia nedisponuje ani armádou, ani mocenskými záujmami. A často sa tak stáva, že sa mocenské záujmy USA stotožňujú s európskymi.

„EÚ sa Američanmi nechá ťahať ako na vôdzke“

„Je desivé, do akej závislosti od USA sa Európska únia dostala. Ak USA vojna na Ukrajine vyhovuje, to nemôže platiť o Európskej únii. Forma a obsah návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve sú dôsledkom úmyselného ignorovania ruských reálií tak v USA, ako aj v Európskej únii. Na prehlbovanie spojenectva a silné posolstvá vysielané čínskym a ruským prezidentom dnes politické reprezentácie v USA a v EÚ reagovali len nemohúcimi gestami. Ničím iným ani nemôžu, lebo Čínu a Rusko (spolu viac ako 1,5 miliardy obyvateľov, obrovské nerastné bohatstvo, ekonomická sila) svojou naivitou tlačia do spolkov, zo sily ktorých sa nám bude ešte točiť hlava,“ napísal Fico vo svojom najnovšom komentári pre Štandard.

Reálpolitika mocností

Fakticky platí, že aj napriek globálnemu presadzovaniu liberalizmu sú veľmoci vo svojej medzinárodnej politike stále realistické. Inak povedané – je naivné si myslieť, že krajiny ako USA, Rusko, alebo Čína, sledujú ciele, ktoré by morálne prevyšovali ich mocenské záujmy. „Platí stará poučka – keď sú krajiny silné a veľké, nebývajú spravodlivé. A keď chcú byť spravodlivé, tak už nie sú silné,“ pokračuje Fico.

Menšie krajiny ako Slovensko vstupovali do spoločného európskeho projektu s rôznymi cieľmi. EÚ pre nás predstavuje veľký subjekt, prostredníctvom ktorého sme chceli akcentovať svoje záujmy. Momentálny trend je však opačný a dá sa povedať, že Slovensku skôr diktujú, ako majú jeho záujmy vyzerať.

Neexistujúce záujmy EÚ

„Čo by sme ako malá suverénna krajina, členský štát Európskej únie, nemali mlčky tolerovať, je neexistencia akejkoľvek samostatnej zahraničnej politiky Únie. Je to až ponižujúci pohľad, ako Európska únia slepo sleduje zahraničnopolitické a vojenské priority USA. Ako nemá prakticky na žiadnu zahraničnú agendu vlastný zvrchovaný názor,“ konštatuje Fico.

EÚ by sa podľa lídra Smeru mala riadiť hodnotami, na ktorých bola založená. Práve mier je podľa neho to, čo by EÚ mala začať presadzovať. A diplomatické rokovania sú vraj niečím, čoho by mala byť lídrom. „Vojna na Ukrajine potvrdzuje, že Európska únia sa z ničoho nepoučila a znovu sa nechá ťahať Spojenými štátmi ako na vôdzke,“ pokračuje.

Nechcený vedľajší efekt

Aj keď EÚ na americké a ruské kroky, ako aj na samotnú vojnu ostro nereaguje, vo svete sú citeľné pohyby, ktoré EÚ môžu len skomplikovať pozíciu. Dokopy sa totižto začali dávať krajiny z východu a z juhu, ktorým sa západná politika prestala pozdávať. A ak tie reálne spoja sily, vznikne protiváha, ktorej existenciu nechceli dosiahnuť ani USA, ani EÚ.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Budeme riadiť globálne zmeny
  2. Zničí Leyenová Úniu?
  3. Nastolovanie demokratickej cenzúry
  4. Blíži sa koniec populárnych aplikácií?

„Nech je ostro sledované stretnutie čínskeho a ruského prezidenta mementom, aké dôsledky bude mať slepé vazalstvo Európskej únie k USA. Európska únia za posledný rok vykopala vo vzťahoch s Ruskou federáciou takú priekopu, že bude treba možno desaťročia na akú-takú normalizáciu týchto vzťahov. Vojna sa raz skončí. Nemôže byť záujmom Slovenska, aby sme od východného sveta boli oddelení novou železnou oponou,“ uzavrel Fico.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fico: EÚ sa Američanmi nechá ťahať ako na vôdzke! Je to slepé vazalstvo

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti