eReport.sk
Vizigótske kostry nájdené v jaskyni La Garma. Zdroj: twitter.com MythicalIberia.

Neuveriteľné: Španielska jaskyňa La Garma odhalila ľudské obydlie spred 17-tisíc rokov!


Archeológovia po celom svete pomaly odhaľujú život na našej planéte tak, ako prebiehal po celé stáročia či tisícročia. To, čo sa podarilo archeológom v Španielsku je však viac ako unikátne. V severnom Španielsku objavili starovekú jaskyňu spred 17-tisíc rokov, ktorá bola objavená presne tak, ako zostala. Pred zrakmi vedcov sa odkrylo paleolitické obydlie, ktoré zostalo po stáročia nedotknuté.

Jedno z najlepšie zachovaných paleolitických obydlí

Prastará jaskyňa je unikátom aj v tom, že v nej našli vedci takmer 5-tisíc predmetov a umeleckých diel, ktoré sú v takmer perfektom stave! Vďaka neustále sa meniacej krajine na našej planéte archeológovia často zbierajú historické poznatky pomocou akýchkoľvek predmetov, ktoré neboli zničené alebo stratené pod základmi po mnohé stáročia. Obydlie v jaskyni La Garma, o ktorom informuje portál unilad.com, bolo vedcami objavené v roku 1995, ale až koncom novembra tohto roka boli výsledky výskumu prezentované v Národnom archeologickom múzeu.

Paleolitické obytné stavby sú extrémne vzácne a v jaskyni sú ešte výnimočnejšie.

Pablo Arias, profesor prehistorickej archeológie na univerzite v Kantábrii

Vedci vo vnútri našli obydlie, o ktorom sa predpokladá, že bolo postavený pred 16 800 rokmi, čo z neho robí „jedno z najlepšie zachovaných paleolitických obydlí na svete“. Paleolit, tiež známy ako stará doba kamenná, siaha od najskoršieho známeho používania kamenných nástrojov, asi pred 3,3 miliónmi rokov, až po približne 11 650 rokov. Dom v jaskyni bol oválny s rozlohou približne päť metrov štvorcových a bol vymedzený zoradením kamenných blokov a stalagmitov, ktoré k zemi pripevňovali konštrukciu z palíc a koží opretou o blízku rímsu steny jaskyne.

Predchodca harpúny nájdený v jaskyni. Zdroj Universita de Cantabria

Paleolitické obytné stavby sú extrémne vzácne

V strede bol malý ohník, okolo ktorého sa našlo množstvo pozostatkov rôznych každodenných činností skupiny magdalénskych lovcov a zberačov, ktorí ho obývali: výroba kamenných, parohových a kostených nástrojov, spracovanie vecí na lov či spracovanie kožušín. Počas svojho výskumu archeológovia zdokumentovali 4 614 predmetov, prevažne kostí jeleňov, koní a bizónov, ale aj 600 kusov pazúrika, ihiel, schránok morských mäkkýšov či predchodcu harpúny.

Ide o jednu z najkompletnejších stratigrafických sekvencií v Európe, reprezentujúcu posledných 400-tisíc rokov našej histórie.

Pablo Arias, profesor prehistorickej archeológie na univerzite v Kantábrii

„Paleolitické obytné stavby sú extrémne vzácne a v jaskyni sú ešte výnimočnejšie,“ priznal Pablo Arias, profesor prehistorickej archeológie na univerzite v Kantábrii a dodal, že vo vnútri boli odkryté aj umelecké diela, pričom výskumníci našli zdobené kosti a niekoľko príveskov. Tieto predmety však nie sú jediným druhom umeleckých diel nájdených v jaskyni. Umelecké diela predstavujú posledných 400-tisíc rokov histórie, ktorá siaha od staršej doby kamennej až po obdobie magdalénienu, kedy bola jaskyňa opustená.

Falanga zubrov s vyrytým zobrazením toho istého zvieraťa. Zdroj twitter.com MythicalIberia

Zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO

A nielenže sa tu našli pozostatky fauny a nástroje spojené s obživou, nachádzajú sa tu aj zdobené kosti, medzi ktorými je veľkolepá prepichnutá falanga zubra s vyrytým vyobrazením toho istého zvieraťa a ľudskej tváre, unikát v európskom paleolite či niekoľko príveskov, ktoré obyvatelia domu nosili ako ozdoby. Spolu s výnimočnými paleolitickými pôdami, v ktorých sa magdalénske obydlie nachádza, zahŕňa objav veľkolepý súbor paleolitického skalného umenia. Ide o jednu z najkompletnejších stratigrafických sekvencií v Európe, reprezentujúcu posledných 400 000 rokov histórie, niekoľko sepulkrálnych kontextov z chalkolitu, doby bronzovej a vizigótskej doby, ako aj pevnosť z doby železnej.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. študenti

Dôvod, prečo bola jaskyňa po stáročia tak dobre zachovaná, je spôsobená skalami, ktoré asi pred 17-tisíc rokmi zablokovali vchod do jaskyne a utesnili všetko vo vnútri. V La Garma stále prebiehajú vykopávky a analýzy, hoci výskumníci dbajú na to, aby jaskyňu čo najlepšie zachovali pre budúce generácie. Na tento účel preto výskumné tímy prijali neinvazívne výskumné techniky, ktoré nepoškodia vnútorné priestory. Po svojom objavení bola La Garma zaradená do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, pričom výskum financuje Ministerstvo kultúry, turizmu a športu vlády Kantábrie.

Vchod do jaskyne La Garma. Zdroj Univerzity of Cantabria

Zdroj: unilad.com

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Neuveriteľné: Španielska jaskyňa La Garma odhalila ľudské obydlie spred 17-tisíc rokov!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre