tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Tajomstvo tréningu pamäti domorodých Austrálčanov predčí aj metódu Sherlocka Holmesa

Vedci z Austrálie porovnali metódy používané v antickom Grécku s takmer 50-tisíc rokov starou technikou z pôvodnej aborigénskej kultúry. Výsledky prekvapili. Študenti medicíny, ktorí používali domorodé poznanie, si zapamätali preukázateľne viac dát.

„Pretože je pre študentov medicíny množstvo informácií jedným z hlavných stresových faktorov, s ktorým sa musia vyrovnať, rozhodli sme sa zistiť, či ich dokážeme naučiť alternatívne a lepšie spôsoby, ako si zapamätať dáta,“ objasňuje pre SciTechDaily motiváciu k výskumu David Reser, jeden z autorov štúdie, ktorá porovnáva známu seriálovú metódu so staršou pamäťovou technikov domorodých Austrálčanov.

V známom britskom seriáli sa Sherlock Holmes obracia do svojho pamäťového paláca. Ide o prístup, ktorý využívali Gréci v Antike alebo Jezuiti, ktorí sa vďaka nej boli schopní zapamätať celé knihy. Princíp spočíva v tom, že si informáciu spojíme s miestom či vecou vo svojom byte alebo izbe. Ide o miesta, ku ktorým máme emočnú väzbu, takže sú naše spomienky v pamäti pevné a my vieme, kam sa máme pre ne vrátiť.

Metódu pamäťového paláca spopularizoval seriál Sherlock. – Foto: shutterstock

Aborigénske kultúry, ktoré by bez informácii o navigácii, zdrojoch jedla alebo kmeňovej politickej štruktúre v prírode neprežili, sa spoliehajú na orálnu históriu. Slúžila im ako vodítko zapamätania si dôležité fakty. Tie sa okrem miesta viažu tiež na príbeh, ktorý uľahčí spomínanie.

Pri testovaní boli študenti medicíny z Monash University rozdelení do troch skupín. Jedna mala polhodinový tréning metódy pamäťového paláca, druhá nacvičovala aborigénskou metódou a kontrolná skupina sa pozerala na video. Študenti si potom mali zapamätať 20 mien motýľov, na ktorých sa ich po desiatich a tridsiatich minútach pýtali. Tí, ktorí využili techniku Aborigénov a spojili si mená s miestami v univerzitnom kampuse a príbehom, ktorý sa k nemu viaže, boli trikrát častejšie schopní vymenovať celý zoznam než pred tréningom. Skupina, ktorá používala techniku pamäťového paláca, sa zlepšila dvojnásobne. Úspešnosť kontrolnej skupiny, ktorá videla video, vzrástla len o polovičku.

Pre pôvodných Austrálčanov bola dobrá pamäť otázkou života a smrti. – Foto: shutterstock

Medici sa tiež vyjadrili, že ich aborigénska technika bavila viac, pretože bola efektívna a naviac im umožnila dozvedieť sa zaujímavosti o ich kultúre. Fakulta už začala zvažovať, že metódu zaradí do svojho kurikula.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tajomstvo tréningu pamäti domorodých Austrálčanov predčí aj metódu Sherlocka Holmesa

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku