eReport.sk
Soták kriticky o Hegerovi
Šéf Klubu 500 Vladimír Soták Foto: tasr

SOPK tvrdí: Postup voči Klubu 500 pri preverovaní dovozu plynu a ropy je neprimeraný

Slováci majú určite ešte v živej pamäti to, ako bolo na Klub 500 (spoločností, ktoré zamestnávajú viac ako 500 zamestnancov) podané trestné oznámenie a NAKA prešetrovala kúpu nerastných surovín slovenských firiem z Ruska. To malo, podľa zistených informácií, znamenať financovanie vojny na Ukrajine.

Podnikateľský sektor je dlhodobo atakovaný, obviňovaný a kriminalizovaný, pritom sa zabúda na to, že je to práve podnikateľský sektor, ktorý zabezpečuje riadne ekonomické a sociálne fungovanie štátu. V stanovisku k medializovanému dožiadaniu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) adresovanému Klubu 500 ohľadom dovozov ruského plynu, ropy a ďalších surovín to podľa TASR konštatuje Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK).

V žiadosti NAKA cítia silný politický akcent

„Takýto postup zo strany vyšetrovateľa voči organizácii, ktorá zastrešuje najväčších slovenských podnikateľov najmä v oblasti priemyslu, je z nášho hľadiska neprimeraný a nemiestny,“ vyhlásila komora s tým, že toto dožiadanie považuje za najnovší atak na podnikateľský sektor. Úlohou podnikateľov je podľa SOPK zabezpečiť riadne fungovanie firiem, zamestnávanie ľudí a platenie daní. „Toto všetko sa musí diať pri rešpektovaní zákonov Slovenskej republiky a medzinárodných dohôd, čo naše firmy plne rešpektujú,“ zdôraznila komora ktorá pripomína, že nákup surovín je základný predpoklad fungovania priemyselných podnikov, bez nich by firmy neboli schopné vyrábať, predávať, zamestnávať a v konečnom dôsledku odvádzať dane do štátneho rozpočtu.

Tou najhoršou vecou pre každú ekonomiku je, keď ju začne ovládať politika. V žiadosti NAKA adresovanej Klubu 500 cítime silný politický akcent.

Zo stanoviska Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory

Žiadna firma podľa komory nekupuje ropu a plyn z Ruska priamo, ale tieto suroviny zabezpečuje štát prostredníctvom štátnych firiem na základe medzinárodných dohôd. „Tou najhoršou vecou pre každú ekonomiku je, keď ju začne ovládať politika. V žiadosti NAKA adresovanej Klubu 500 cítime silný politický akcent, pričom podľa nás akurát odvádza podnikateľov od ich hlavnej úlohy, tzn. vyrábať, predávať, zamestnávať a sanovať štát,“ tvrdí SOPK. „Vyjadrujeme plnú podporu Klubu 500, s ktorým má SOPK veľmi dobré vzťahy, s ktorým koordinuje mnohé stanoviská a pripomienky k legislatíve, ale aj pri konkrétnych rokovaniach s vládou Slovenskej republiky,“ dodáva v stanovisku komora.

Ide o štandardné preverovanie trestného oznámenia?

Vyšetrovateľ NAKA preveruje trestné oznámenie podané fyzickou osobou vo vzťahu k trestnému činu financovania terorizmu a založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, potvrdil medializované informácie začiatkom júna hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Vyšetrovateľ požiadal o poskytnutie súčinnosti aj Klub 500 s „cieľom zistiť skutkový stav veci tak, aby o ňom neboli dôvodné pochybnosti, a to v rozsahu nevyhnutnom na rozhodnutie“.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Juraj Zábojník, bezpečnostný analytik
  2. Boris Nosek, právnik združenia Klub 500.
  3. Soták kriticky o Hegerovi

Zo žiadosti polície vyplýva, že peniaze z predaja plynu či ropy môžu podľa trestného oznámenia slúžiť Ruskej federácii na vedenie vojny proti Ukrajine, kde sú páchané vojnové trestné činy a terorizmus. Vyšetrovateľ požiadal Klub 500, ale aj ďalšie subjekty, aby sa k tomu vyjadrili. Polícia zdôraznila, že v žiadnom prípade nejde o kriminalizovanie významných slovenských podnikateľov, ale o štandardné preverovanie trestného oznámenia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

SOPK tvrdí: Postup voči Klubu 500 pri preverovaní dovozu plynu a ropy je neprimeraný

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre