tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Zľava prezident USA Joe Biden a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán počas privítania po príchode do saudskoarabskej Džiddy 15. júla 2022.
Zľava prezident USA Joe Biden a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán počas privítania po príchode do saudskoarabskej Džiddy 15. júla 2022. Foto: tasr/ap

FOTO To je neskutočné! Bidena privítal korunný princ, ktorého majú tajní v USA za vraha

Takto sa robí svetová geopolitika? Aktuálna návšteva najmocnejšieho muža USA (podľa niektorých aj sveta) na Blízkom východe, môže na mnohých pôsobiť až neskutočne zmätočne. Prezident USA sa rozhodol vstúpiť takpovediac do obývačky muža, ktorého USA podozrievajú z vraždy. Nehovoriac o tom, že sám Joe Biden vo svojej predvolebnej kampani nazval Saudskú Arábiu vyvrheľom. Nuž, musí v tom byť zjavne nejaký zapeklitý háčik, ak ten istý Biden napriek faktom, ktoré sme spomenuli, je dnes pripravený posilniť strategické partnerstvo s Rijádom. Ide zase, tak ako za starých čias počas niekdajšieho kľúčového spojenectva týchto dvoch krajín, o ropu aj zbrane?

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký prezident Joe Biden
  2. Americký prezident Joe Biden.
  3. Zľava prezident USA Joe Biden a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán počas privítania po príchode do saudskoarabskej Džiddy 15. júla 2022.
  4. Na ilustračnej snímke bankovka Slovenskej republiky v nominálnej hodnote 10 slovenských korún, na ktorej je portrét Ľudovíta Štúra.
  5. Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.
  6. Zľava americký prezident Joe Biden a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán sa zdravia v saudskoarabskej Džidde 15. júla 2022.

Americký prezident Joe Biden pricestoval v piatok do Saudskej Arábie, ktorá je po Izraeli a palestínskych územiach poslednou zastávkou na jeho pracovnej ceste na Blízkom východe. Biden sa stal vôbec prvým americkým prezidentom, ktorý priletel do saudskoarabskej Džiddy priamym letom z Izraela. TASR informuje podľa správ agentúr AFP a AP.

Konali saudskoarabskí agenti na vlastnú päsť?

Bidena privítal v paláci v Džidde saudskoarabský korunný princ a faktický vládca krajiny Muhammad bin Salmán, ktorého americké tajné služby podozrievajú, že v roku 2018 nariadil vraždu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího.

GALÉRIA – Foto: tasr/ap

Saudskoarabské úrady najskôr akúkoľvek spojitosť s vraždou novinára popierali. Neskôr priznali, že vraždu vykonali saudskoarabskí agenti, ktorí však údajne konali len na vlastnú päsť.

Biden ostro kritizoval nedodržiavanie ľudských práv

Šéf Bieleho domu označil vo svojej predvolebnej kampani Saudskú Arábiu za svetového „vyvrheľa“ pre nedodržiavanie ľudských práv, pripomína AFP. Teraz je však pripravený posilniť strategické partnerstvo s Rijádom, ktorý bol desaťročia kľúčovým spojencom Washingtonu a zároveň hlavným dodávateľov ropy. Saudská Arábia zase od USA vo veľkom nakupovala zbrane.

Presvedčí saudskoarabských vládcov?

Biden má v Saudskej Arábii absolvovať aj stretnutie s kráľom Salmánom ibn Abd al-Azízom. Počas návštevy sa bude snažiť presvedčiť saudskoarabských vládcov, aby zvýšili produkciu ropy a pomohli tak stlačiť vysoké ceny pohonných hmôt v Spojených štátoch. Americký prezident sa zúčastní aj na regionálnom summite Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive.

Počas svojho turné sa Biden zároveň snaží o normalizáciu vzťahov medzi Izraelom a arabskými krajinami. V piatok privítal a vyzdvihol „historické rozhodnutie“ Saudskej Arábie, ktorá oznámila, že ruší obmedzenia pre všetky letecké spoločnosti využívajúce jej vzdušný priestor vrátane preletov lietadiel štartujúcich lebo pristávajúcich v Izraeli.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO To je neskutočné! Bidena privítal korunný princ, ktorého majú tajní v USA za vraha

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku