eReport.sk
Zľava Peter Pellegrini a Robert Fico.
Zľava Peter Pellegrini a Robert Fico. Foto: tasr

Smer a Hlas ako jednotná sila? Asi ťažko! Potvrdilo to aj aktuálne hlasovanie v parlamente


AKTUALIZOVANÉ – Predvolebné spájanie dvoch opozičných strán, parlamentného Smeru a neparlamentného Hlasu, nevyzerá ako dobrý nápad. Ide síce o sociálnodemokratické politické subjekty, majú však zjavne odlišný pohľad na isté konkrétne témy. Potvrdilo to aj dnešné hlasovanie v parlamente. Kým politici Smeru uznesenie na podporu všetkým menšinám a komunitám žijúcim na Slovensku nepodporili, siedmi poslanci okolo Petra Pellegriniho za to, naopak, zahlasovali. Pripomíname, že návrh uznesenia, ktoré napokon plénom neprešlo, predložili do parlamentu liberálni koaliční poslanci. Pripájame aj najnovšie reakcie oboch straníckych lídrov na ich spájanie. Novinkou je, že Smer dodá Hlasu podpisy na odvolávanie vlády.

Národná rada v utorok odmietla navrhované uznesenie na podporu všetkým menšinám a komunitám žijúcim na Slovensku. Návrh uznesenia predložili do parlamentu liberálni koaliční poslanci. Pripomínali garanciu ľudských práv bez rozdielu.

Medzi predkladateľmi sú viaceré známe mená

Predkladatelia uznesenia, pod ktoré sa podpísali takí vládni poslanci ako Juraj Krúpa, Kristián Čekovský, Andrej Stančík, Monika Kozelová, Peter Pollák, Romana Tabák, Ján Mičovský (všetci OĽANO), Miroslav Žiak, Janka Bittó Cigániková (obja SaS) či Ján Benčík a Vladimíra Marcinková (ex Za ľudí) sa odvolávali na Ústavu SR, Všeobecnú deklaráciu ľudských práv, Chartu Organizácie spojených národov, Európsky dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd, Medzinárodný dohovor o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie a ďalšie, ktorými je SR viazaná.

Zdroj: nrsr.sk

V uznesení sa písalo, že základné práva a slobody sa zaručujú na Slovensku všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok alebo iné postavenie.

Sklamaný Pollák: Poslanci sú zrazu kategoricky proti

„Parlament mal dnes možnosť ukázať, že je tu pre každého občana našej krajiny. Že podporuje ľudské a občianske práva každého z nás a stojí na strane medzinárodných dohôd. Žiaľ, nepodarilo sa to,“ netajil svoje sklamanie z hlasovania jeden z predkladateľov uznesenia Peter Pollák mladší (OĽANO). „Niektorí poslanci mávajú plné reči ochrany ľudských či občianskych práv v súčasnej pandemickej situácii, a ako by sme nemali nikoho diskriminovať. A keď ide presne o to, sú zrazu kategoricky proti“ povedal Pollák a dodal: „Veľmi ma mrzí, že sa zrovna táto téma politizuje. V boji za spravodlivejšiu spoločnosť musíme pokračovať. Každá ľudská bytosť má totiž nárok na ľudské a občianske práva a nikto ich nemôže spochybňovať či odnímať“.

Akú malo uznesenie ambíciu?

Parlament ním mal vyjadriť znepokojenie nad verbálnymi i legislatívnymi pokusmi obmedzovať práva a slobody rôznych skupín ľudí na základe rasy, pohlavia, náboženského vyznania a sexuálnej orientácie. Rovnako mal odsúdiť diskrimináciu menšín a komunít, útoky na ich základné práva a slobody orgánmi verejnej moci vrátane nenávistných prejavov. Uznesenie malo ambíciu zaviazať zodpovedné orgány a inštitúcie k monitorovaniu prejavov nenávisti vo verejnom priestore a vyzývalo k posilňovaniu opatrení na ich elimináciu.

Sociálni demokrati s odlišnými pohľadmi

Počas hlasovania, na ktorom bolo prítomných 125 poslancov hlasovalo spolu 108 politikov. Za uznesenie bolo pritom 55 z nich, proti bolo 27, zdržalo sa 26 a hlasovanie odignorovali sedemnásti volení zástupcovia ľudu.

Kým väčšina poslancov Smeru vrátane lídra strany Roberta Fica sa pri hlasovaní pri návrhu koaličných liberálov zdržala, alebo boli proti (Ľuboš Blaha, Juraj Blanár, Maroš Kondrót, Stanislav Kubánek), pri nezaradených poslancov okolo Pellegriniho to bolo iné. Tak líder hlasu, ako aj ďalší šiesti „hlasáci“ uznesenie podporili. ZA hlasovali Peter Žiga, Denisa Saková, Matúš Šutaj Eštok, Richard Raši, Ján Blcháč aj Ľubica Laššáková.

Výsledky hlasovania nájdete TU.

Šéf Smeru Fico ešte v sobotu (18. 9.) vyzval mimoparlamentný Hlas-SD na okamžité začatie rokovaní o forme predvolebnej a povolebnej spolupráce. Rokovaniami chce dosiahnuť, aby mali spoločne vo voľbách výsledok 35 až 40 percent.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava Peter Pellegrini a Robert Fico.
  2. Peter Pellegrini a Robert Fico.

Predseda Smeru-SD Robert Fico označil prípadnú aj predvolebnú spoluprácu s mimoparlamentným Hlasom-SD za najprirodzenejšiu. Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini v tom vidí kalkul a politickú taktiku.

Fico: Strany nad päť percent majú právo rokovať

Fico zdôraznil, že Smer-SD chce presadzovať veci dôležité pre slovenskú sociálnu demokraciu. „Máme záujem na vytvorení predvolebnej spolupráce, ak to niekto myslí vážne so stabilnou vládou, vládou, ktorá vráti naspäť charakter právneho a sociálneho štátu. Môže to byť len blok Smeru a Hlasu,“ povedal.

Na otázku, či by si vedel predstaviť spoluprácu s Borisom Kollárom a Sme rodina, neodpovedal. Podčiarkol, že Smer-SD nekomentuje prieskumy a nehovorí, s kým by vedel alebo nevedel vládnuť. Podstatné budú podľa neho výsledky volieb, pričom strany nad päť percent majú právo rokovať.

Teraz sa umelo vtláčať do spolupráce je absolútne zbytočné. Je to len taktika z tej strany, z ktorej ponuka prichádza.

Peter Pellegrini, poslanec a líder strany Hlas-SD

Pellegrini v súvislosti so Smerom-SD poznamenal, že v opozícii si partnerov nevyberáte. Opätovne stranu kritizoval za to, že im nedodala chýbajúce podpisy pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze na odvolávanie premiéra Eduarda Hegera (OĽANO). Myslí si, že na nej by sa dalo baviť aj o témach, ktoré chce riešiť Smer-SD.

Šéf Hlasu zo spolupráce vylúčil len ĽSNS

Zároveň deklaroval, že do volieb pôjde Hlas-SD ako samostatná strana. „Teraz sa umelo vtláčať do spolupráce je absolútne zbytočné. Je to len taktika z tej strany, z ktorej ponuka prichádza. Nič úprimné na tom nehľadajte, je to obyčajný politický chladnokrvný kalkul,“ reagoval Pellegrini na Ficove slová.

Z povolebnej spolupráce vylúčil len ĽSNS. Ak Hlas-SD uspeje vo voľbách a bude si môcť vyberať, kritériom pre Pellegriniho bude to, čo chce ktorá strana robiť pre zlepšenie života ľudí na Slovensku.

Smer dodá podpisy na odvolávanie vlády

Smer-SD na vyjadrenie Pellegriniho reagoval, že ak to má byť začiatkom ich prirodzenej spolupráce, je pripravený im po odvolávaní ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) dodať chýbajúcich desať podpisov aj na odvolávanie vlády.

Deklaroval, že odvolanie vlády je aj jeho politickou prioritou, hoci to povedie skôr k posilneniu koalície. Smer-SD zároveň očakáva vysvetlenie Hlasu-SD k stiahnutiu návrhu na odvolanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Hovorí o rôznych interpretáciách, „vrátane tých o dohode Hlasu, SaS a Za ľudí ochrániť Máriu Kolíkovú pred devastujúcim výsledkom odvolávania“.

Zdroj: eReport/tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Smer a Hlas ako jednotná sila? Asi ťažko! Potvrdilo to aj aktuálne hlasovanie v parlamente