eReport.sk
Zľava Peter Pellegrini a Robert Fico.
Zľava Peter Pellegrini a Robert Fico. Foto: tasr

Odborníci hodnotia Ficovu ponuku Pellegrinimu: Ide o úprimné gesto alebo taktiku?

Sú na koni! Podľa čerstvých prieskumov Hlas-SD Petra Pellegriniho síce percentuálne klesá, no naďalej sa drží na čele rebríčkov. V prieskumoch sa darí aj Smeru Roberta Fica. Ten dokonca lanári svojho straníckeho exkolegu zakopať vojnovú sekeru a spojiť sily. EReport sa opýtal odborníkov na slovo vzatých ako vnímajú Ficovu iniciatívu. Ide o úprimné zmierlivé gesto alebo o cielenú provokáciu a demonštráciu sily?

Šéf Smeru Robert Fico nedávno vyrukoval s nečakanou ponukou. Apeloval totiž na Petra Pellegriniho, aby sa dali opäť dokopy, či už ako jedna strana alebo dvojkoalícia. Podľa Fica by im totiž podobná spolupráca vo voľbách vedela “zarobiť” aj 40-percentný výsledok.

Predseda Hlasu zatiaľ kurióznu ponuku odmietol. Treba dodať, že obidvom stranám sa v predvolebných prieskumoch darí. Hlas síce čelo rebríčkov už neatakuje tak vysokými preferenciami, no stále je v prieskumoch jednotkou. Podľa čerstvých čísel agentúry AKO má Hlas 18,8 percenta a oproti augustu si mierne pohoršil. Dôvod na radosť má naopak Smer, ktorému agentúra namerala minulý mesiac 11,3 percenta a tento až 13,9. Odborníkov sme sa opýtali ako vnímajú potenciálne spájanie strán a samotné Ficove nečakané gesto.

Demonštrácia sily?

„Tá výzva pána Fica jednoznačne slúži na vyvíjanie ďalšieho politického tlaku. Taktiež išlo o znak rastúceho sebavedomia Roberta Fica v súvislosti s nárastom predvolebných preferencií. V podstate to sebavedomie sa odzrkadlilo zrejme aj v tom, že Fico môže predpokladať, že do volieb Petra Pellegriniho aj predbehne. Skôr to bola až demonštrácia sily a moci,” myslí si o netradičnom kroku šéfa Smeru rektor Vysokej školy politických a spoločenských vied v Kutnej Hore Tomáš Koziak.

Je to taká provokácia typu, pozri sa na nás, rastú nám preferencie, tak musíš s nami počítať,” podčiarkol odborník. Dodáva, že nešlo o úprimné gesto, ale skôr o určité “poštuchnutie” či provokáciu. „On nepredpokladá, že dôjde skutočne k spájaniu týchto strán. Povolebná spolupráca je viac ako možná, a reálna. A to bez debaty,” podotkol.

Smer láka extrémistov, Hlas štandardných voličov

Koziak si zároveň myslí, že práve Hlas a Smer fungujúci jednotlivo a nezávisle na seba, vyhovujú obom lídrom viac, ako nejaké nečakané spájanie. Prečo? „K spájaniu týchto strán nedôjde. Najzávažnejší dôvod je ten, že im to vyhovuje. Keď sú osobitne určite dokážu osloviť viac voličov,” osvetluje Koziak.

Ten síce pripúšťa, že obidve strany majú k sebe veľmi blízko a ich straníci sa veľmi dobre poznajú, no je tu podľa experta jeden zásadný rozdiel. „A to je ten, že Robert Fico sa v poslednej dobe rozhodol čerpať voličov práve z extrémistickej časti politického spektra. Alebo tých voličov, ktorí sú radikálnejší. Rozhodol sa povysávať tie politické strany, ktoré sú momentálne v kríze,” vyrukoval so svojou teóriou Koziak. Konkrétne napríklad ide o strany ako Slovenská národná strana Andreja Danka, či ĽSNS Mariana Kotlebu.

„Robert Fico jednoznačne svojou rétorikou ide po Kotlebových voličov a snaží sa ich získať na svoju stranu.. Fico tak ide do priestoru, kde taký Peter Pellegrini skrátka nepôjde,” vysvetlil. Podľa Koziaka zase na druhej strane Pellegrini naháňa voličov, ktorí sú náchylnejší voliť štandardné politické strany.

Viac o téme tu:

  1. Peter Pellegrini a Robert Fico.
  2. Zľava Peter Pellegrini a Robert Fico.

Spoločný strach?

„Robert Fico vnímal vždy politiku pragmaticky. Nejde mu ani tak o hodnoty, ako skôr o moc. A pre získanie moci dokáže urobiť všetko. Do politiky nevnáša zbytočne osobné emócie. Robert Fico nemusí byť znovu premiér, ale potrebuje mať istotu, že mu nikto z NAKA nikdy nezaklope na dvere,” načrtol politológ Radoslav Štefančík. K jeho teórii sa prikláňa aj Koziak, a dodáva, že si je takmer istý tým, že u oboch politických subjektov hrozí povolebná koaličná spolupráca.

„Mecenáši jednej a aj druhej strany majú rovnaký typ problémov, ktorý vyplýva z ich pôsobenia z minulosti. Obidve strany do spoločnej koalície bude hnať spoločný strach a spoločná obava z toho, že keď nebudú vládnuť, tak NAKA jedného dňa môže klopať na dvere aj im. Robertovi Ficovi a Petrovi Pellegrinimu, pretože tie podozrenia tu jednoducho sú a spoločný strach je jeden z najdôležitejších motivačných činiteľov, a to nielen pri politike,” zaklincoval Koziak.

Spoločných 40 percent?

Je ale možné, že by po potenciálnom spojení obidve strany vo voľbách získali spomínaných 40 percent hlasov? Ako vníma tému šéf agentúry AKO Václav Hřích? Upozornil, že sa nedá generalizovať, aké kroky budú mať, aký výkon. „Tie prvé náznaky sú tak zhruba tri mesiace pred voľbami,” myslí si odborník. Dodal, že podobné koalície sa zvyknú robiť skôr krátko pred voľbami.

„Obidve strany komunikujú trochu inak, tak zasahujú aj trochu odlišné cieľové skupiny. Z posledných mesiacov vieme, že Smer zasahuje skôr tú najstaršiu cieľovú skupinu a Hlas siaha aj do stredného veku voličov. Z tohto pohľadu sa čiastočne dopĺňajú a čiastočne si konkurujú,” vysvetlil šéf agentúry AKO.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport