eReport.sk
Igor Matovič, v pozadí Richard Sulík. Foto: tasr

Zobuďte sa, pán premiér! V úmrtnosti na Covid sme najhorší na svete. Čo nás zachráni?

Čo nás dostane z konca rebríčka? Podľa špičkového oxfordského rebríčka Our World in Data sa v boji s koronou nemáme čím chváliť. Podľa čerstvých čísel úmrtnosti na vírus sme rebríčku cez víkend žiaľ „kraľovali“. O najhoršie priečky sa delíme s Portugalskom. Čo nám pomôže, aby sme sa dostali z katastrofickej situácie? V čom robí slovenská vláda chybu, prezradila hlavná epidemiologička ministerstva zdravotníctva Henrieta Hudečková.

Podľa Our World in Data k 13. februáru sme boli, čo sa týka úmrtnosti na Covid – 19 najhorší na svete! Boli sme na chvoste rebríčka so 17,71 obyvateľmi na deň. Dokonca sme predbehli aj Portugalsko, ktoré malo zvyčajne horšie čísla. K včerajšiemu dňu sa nám čísla mierne zlepšili na 16,04 mŕtvych za deň.

Striktný lockdown

Otázne je, čo treba urobiť, aby sa nám tieto čísla začali konečne zlepšovať. K horúcej téme sa pre eReport vyjadrila hlavná epidemiologička Henrieta Hudečková. Tá hodnotí niektoré opatrenia ako dostačujúce, no pri iných, podľa nej, treba zase pridať. „V súčasnej dobe treba striktný lockdown, ktorý bol nastavený. Opatrenia, ktoré boli nastavené, treba striktne dodržiavať,“ uviedla odborníčka. Vláda, na čele s Igorom Matovičom, pravidelne mení protipandemické bezpečnostné opatrenia. Ktoré sú ale na mieste a ktoré sú scestné?

Problematické autoškoly

Priznala, že niektoré zmierňovania opatrení ju naozaj prekvapili. „Šokovalo ma napríklad, že sa otvárajú autoškoly a podobne,“ krúti hlavou Hudečková. Minulý týždeň minister dopravy Andrej Doležal totiž odklepol, že autoškoly môžu opäť začať s praktickou a prezenčnou výučbou. Od 19. decembra totiž mohli učiť len dištančne. Miernejšie pravidlá platia pre tie autoškoly, ktoré sa nenachádzajú v okresoch s najväčším zamorením vírusu.

Dôležitá karanténa

Od tejto stredy Slovensko pristúpi aj k ďalšiemu sprísneniu opatrení. A to k takzvanej štátnej karanténe. Podľa nových pravidiel musí každý, kto prekročí našu hranicu, absolvovať 14-dňovú karanténu. „Je potrebné, aby to bolo dodržané tými, čo prichádzajú zo zahraničia. Samozrejme, najdôležitejšie je dodržať tú karanténu, aby sme predchádzali možnému šíreniu vírusu,“ upozornila Hudečková.

Otvorenie škôl

„Čo celkom nechápem je, prečo si v súčasnosti ľudia vyberajú zahraničné dovolenky,“ pýta sa epidemiologička. Podobné kroky považuje za hazard. „V súčasnosti potrebujeme zabrániť šíreniu vírusu, a to najmä reťazovému šíreniu,“ podotkla.

Zároveň si myslí, že zmiernenie opatrení ohľadom otvorenia škôl je správny krok. „Preto musíme inde ubrať. Deti určite potrebovali ísť do školy, tu teda počítame s nárastom mobility,“ tvrdí epidemiologička.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zobuďte sa, pán premiér! V úmrtnosti na Covid sme najhorší na svete. Čo nás zachráni?

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti