eReport.sk
Na ilustračnej snímke čiastočný pohľad na komplex budov Európskeho parlamentu v Štrasburgu aj s vlajkami členských štátov.
Vlajky členských štátov. Ilustračné foto: tasr/ap

Slovensko dostalo tri upozornenia pre neskoré zavádzanie smerníc EÚ

Európska komisia (EK) vo štvrtok predstavila nový balík právnych konaní pre porušenie spoločnej legislatívy, ktoré sa týkajú zakomponovania smerníc do vnútroštátneho práva jednotlivých krajín. Slovensko bolo napomenuté v troch prípadoch, informuje spravodajca TASR.

Celkovo 25 členských štátov neoznámilo Komisii vnútroštátne opatrenia na transpozíciu európskych smerníc, u ktorých v posledných mesiacoch uplynula lehota na zavedenie do vnútroštátnej legislatívy. EK im preto poslala formálnu výzvu, aby tak urobili.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Peňazí nikdy nie je dosť
  2. Zákon hovorí jasne
  3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.

Smernica výnimiek pre ekologické odrody rastlín

Slovensko dostalo takúto výzvu spolu s Belgickom, Luxemburskom a Maďarskom, čo sa týka smerníc z roku 2022. V nich sa určujú výnimky pre ekologické odrody poľnohospodárskych rastlín a zeleniny. Stanovený termín v tomto prípade uplynul 30. júna.

Slovensko a ďalších sedem krajín (Cyprus, Dánsko, Fínsko, Luxembursko, Maďarsko, Portugalsko a Taliansko) dostalo formálne výzvy v súvislosti s právnymi predpismi v oblasti zdravia okrasných a ovocných rastlín. Príslušnú smernicu z roku 2022 mali taktiež zakomponovať do vnútroštátnych legislatív do 30. júna 2023.

Meškanie od 30. mája

Slovensko, rovnako ako Cyprus, Estónsko a Malta, taktiež nezaistili transpozíciu tohtoročnej smernice upravujúcej podmienky transferov obranného priemyslu medzi európskymi krajinami. Členské krajiny mali oznámiť EK opatrenia na začlenenie tejto smernice do svojich právnych systémov do 30. mája.

Ak členské krajiny nezareagujú v určenom termíne na uvedené výzvy eurokomisie, tá im ako ďalší právny krok môže zaslať odôvodnené stanovisko.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovensko dostalo tri upozornenia pre neskoré zavádzanie smerníc EÚ

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre