eReport.sk
Na kombosnímke zľava slovenskí europoslanci Robert Hajšel, Michal Šimečka a Vladimír Bilčík. FOTO: TASR/redakcia

Slovenskí europoslanci: Boj proti rakovine nemôže mať pacientov dvoch kategórií


Slovenskí  europoslanci v stredu večer podporili správu osobitného výboru Európskeho parlamentu (EP), ktorá žiada celoeurópsky posilniť boj proti rakovine a zameriava sa aj na výskum, vývoj a lepšiu cezhraničnú spoluprácu pri liečbe pacientov.

Eugen Jurzyca (SaS) uviedol, že podporuje návrh na spoluprácu členských štátov EÚ v boji proti rakovine napríklad výmenou najlepších postupov medzi štátmi. Centralizácia verejného obstarávania liekov je však podľa neho diskutabilná. „Na prvý pohľad to vyzerá tak, že čím je centralizovanejšie, tým väčšiu množstevnú zľavu môže obstarávateľ získať. Zabúdame ale na to, že obstarávateľ musí niesť náklady na zistenie dopytu a následnú distribúciu obstaraného produktu, najmä na vytvorenie a udržanie kritérií, podľa ktorých bude produkt rozdelený,“ vysvetlil.

Hajšel skonštatoval dopad pandémie na včasnú diagnostiku

Robert Hajšel (Smer-SD) skonštatoval, že pandémia koronavírusu mala negatívny dopad nielen na včasnú diagnostiku, ale aj na liečbu rakoviny. V štátoch, ako je Slovensko, majú ľudia s rakovinou nižšiu šancu prežitia než v iných krajinách EÚ s vyspelejším zdravotníctvom, čoho dôvodom je aj horší prístup k najmodernejším liekom proti rakovine.

Včasná diagnostika je základom

„Znamená to stovky, možno aj tisíce životov, ktoré vyhasínajú predčasne, a sú to úmrtia, ktorým by sa za normálnych okolností vďaka prevencii a včasnej diagnostike dalo zabrániť,“ upozornil. Riešením je podľa neho posilniť kapacity, navýšiť investície a zintenzívniť boj proti rakovine a ďalším chronickým ochoreniam aj na úrovni EÚ.

Bude vás zaujímať:

  1. Ústavný súd
  2. Erik Kaliňák, popredseda Smeru, nechal Igorovi Matovičovi verejný odkaz.
  3. Jaroslav Naď

To znamená uľahčenie prístupu k cezhraničnej zdravotnej starostlivosti, spoločné obstarávania a garantovanie prístupu k najnovším liekom a liečbe. Privítal aj zavedenie „práva na zabudnutie“ pre onkologických pacientov, čo by uľahčilo splácanie dlhov vo vzťahu k bankám a poisťovniam, ktoré vznikli v dôsledku dlhodobej práceneschopnosti.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovenskí europoslanci: Boj proti rakovine nemôže mať pacientov dvoch kategórií