eReport.sk
Počet cudzincov s trvalým pobytom na Slovensku sa dvojnásobne zvýšil
Ilustračné foto: Foto: tasr

SAV robila prieskum. Ukrajinci sú na Slovensku spokojní, chceli by však robiť kvalifikovanejšiu prácu

Slovenská akadémia vied sa zamerala na Ukrajincov, ktorí prišli na Slovensko. V novembri a decembri 2023 uskutočnili výskumníci štyri fokusové skupiny, ktoré podľa hovorkyne odhalili rozmanitosť skúseností odídencov. Zistenia neprekvapujú.

Od vypuknutia vojny sa ľudia z Ukrajiny cítia na Slovensku prijatí, ale žijú v neistote. Ukázal to výskum odborníkov zo Slovenskej akadémie vied (SAV). V spolupráci s Akadémiou vied Českej republiky mapujú od septembra 2023 do konca roka 2024 skúsenosti odídencov. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.

V novembri a decembri 2023 uskutočnili výskumníci štyri fokusové skupiny, ktoré podľa hovorkyne odhalili rozmanitosť skúseností odídencov. Rôznorodosť však spája vďačnosť za prijatie na Slovensku, ale aj celková neistota bez konkrétnejších predstáv o vlastnej budúcnosti,“ avizovala Zuzana Očenášová z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Anna Belousovová zúri. Bývalú političku nahnevala najnovšia vianočná reklama mobilného operátora.
  2. Samozvané elity
  3. Fico odmieta Matoviču politiku revanšu
  4. Meloniová odkazuje Zelenskému.

Odborníci sa rozprávali aj s matkami, ktoré prišli na Slovensko, zatiaľ čo ich rodina ostala na Ukrajine. „Hoci sa ženám často podarilo zamestnať, mnohé z nich napriek svojmu vysokoškolskému vzdelaniu vykonávajú nekvalifikované a nízko ohodnotené práce,“ poznamenal Petr Mezihorák zo Sociologického ústavu SAV.

K neistote môže podľa Tinákovej prispievať aj zníženie príspevku pre poskytovateľov ubytovania Ukrajincom. „Pretrvávajúcim problémom zostáva aj dôstojné bývanie, ktoré by zaistilo nielen stabilitu, ale aj primerané podmienky pre život viacčlenných rodín či štúdium detí,“ upozornila Martina Wilsch z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV.

Na výskume sa podieľajú štyri pracoviská SAV – Spoločenskovedný ústav Centra spoločenských a psychologických vied, Ústav výskumu sociálnej komunikácie, Ústav etnológie a sociálnej antropológie a Sociologický ústav. V novembri a decembri odborníci uskutočnili štyri fokusové diskusie spolu s 32 participantmi.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

SAV robila prieskum. Ukrajinci sú na Slovensku spokojní, chceli by však robiť kvalifikovanejšiu prácu

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre