eReport.sk
Meloniová odkazuje Zelenskému.
Talianska premiérka Giorgia Meloniová, foto:tasr

Lídri G7 stupňujú nenávistnú rétoriku voči Rusku

Lídri G7 mali v sobotu videokonferenciu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Otvorila ju Giorgia Meloniová, ktorá v sobotu spolu s ďalšími západnými predstaviteľmi navštívila Kyjev. Účastníkom povedala, že ruský prezident Vladimir Putin si po Ukrajine „vyhliadol“ ďalšie neďaleké krajiny.

Lídri G7 mali v sobotu videokonferenciu

Krajiny skupiny G7 budú posilňovať opatrenia voči Rusku v dôsledku jej invázie na Ukrajinu. Uviedli to ich lídri v sobotňajšom vyhlásení, vydanom na druhé výročie začiatku vojny. Moskvu tiež vyzvali, aby plne objasnila smrť väzneného opozičného politika Alexeja Navaľného. TASR o tom informuje na základe správ agentúry AFP.

„Budeme pokračovať vo zvyšovaní ceny ruskej vojny, znižovať zdroje príjmov Ruska a brániť mu v budovaní jeho vojenskej mašinérie,“ uvádza sa vo vyhlásení G7. Skupina zároveň odsúdila podporu, ktorú Rusku vo vojne na Ukrajine poskytujú Čína a Irán.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Anna Belousovová zúri. Bývalú političku nahnevala najnovšia vianočná reklama mobilného operátora.
  2. Britskému kráľovi Karolovi III. diagnostikovali rakovinu
  3. Fico odmieta Matoviču politiku revanšu
  4. Porazená CDU

„Vyzývame ruskú vládu, aby plne objasnila okolnosti smrti (Navaľného),“ uviedli lídri G7. „Vzdáme tiež hold mimoriadnej odvahe Alexeja Navaľného a stojíme pri jeho manželke, deťoch a blízkych. Obetoval svoj život v boji proti korupcii Kremľa a za slobodné a spravodlivé voľby v Rusku.“

Lídri G7 hovorili v sobotu na videokonferencii s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Ten im povedal, že Ukrajina sa na nich spolieha, pokiaľ ide o včasné dodávky vojenskej pomoci.

Videokonferenciu v mene predsedníckej krajiny G7 otvorila talianska premiérka Giorgia Meloniová, ktorá v sobotu spolu s ďalšími západnými predstaviteľmi navštívila Kyjev. Účastníkom povedala, že ruský prezident Vladimir Putin si po Ukrajine „vyhliadol“ ďalšie neďaleké krajiny. Jeho plány na bleskovú vojnu však podľa nej nezohľadnili húževnatosť Ukrajincov a jednotu Západu, čo označila na dva prvky, prečo neboli tieto plány úspešné.

Meloniová uviedla, že Rusko na Ukrajine napriek svojej propagande o opaku nevíťazí. „Musíme oveľa lepšie vysvetľovať, že súčasná situácia v tomto konflikte je naším víťazstvom, ukrajinským víťazstvom,“ dodala s tým, že potrebné je aj účinnejšie vysvetľovať, prečo je odhodlanie Ukrajiny a jej spojencov zásadné pre všetkých. „Pretože len málokomu by prospel svet bez pravidiel, v ktorom by vládla len vojenská sila a kde by každému štátu hrozilo, že by ho napadol sused,“ citovala ju agentúra ANSA.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lídri G7 stupňujú nenávistnú rétoriku voči Rusku

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre