eReport.sk
Lekári sú od štvrtka povinní vystaviť potvrdenie o práceneschopnosti v elektronickej podobe (ePN)
Ilustračné foto: shutterstock

Slovákom čoraz viac šibe! Netreba viac psychiatrických lôžok, ale viac ambulantných psychiatrov


Slovákom čoraz viac šibe! Slovensko nepotrebuje viac psychiatrických lôžok, ale viac ambulantných psychiatrov. Uviedla to hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre odbor psychiatrie Ľubomíra Izáková. Zdôrazňuje potrebu vybudovania komunitnej psychiatrickej starostlivosti, v ktorej si podľa nej mnoho pacientov nájde cestu k uzdraveniu.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Kto bude riešiť následky?
  2. OĽANO poškodilo zdravotníctvo
  3. Vakcíny ako biologická zbraň?

Psychiatrické problémy

„Pacienti, ktorí najviac konzumujú psychiatrickú starostlivosť v psychiatrických ambulanciách, musia chodiť na opakované kontroly a intervencie sú dlhšie a pre psychiatra časovo náročnejšie, pôjdu do komunitnej starostlivosti. (…) O nich sa odľahčí sektor psychiatrickej ambulancie a vytvorí sa priestor pre nových pacientov,“ priblížila. Funguje to podľa nej aj v zahraničí.

Nedostatok odborníkov

Na nedostatok komunitných služieb pre psychiatrických pacientov poukázala koncom januára komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská. „Komunitná starostlivosť o pacientov s duševnou poruchou je pritom nástrojom k účinnej liečbe, ktorá môže vo veľkej miere minimalizovať alebo až predchádzať akútnym alebo dlhodobým hospitalizáciám,“ zdôraznila.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovákom čoraz viac šibe! Netreba viac psychiatrických lôžok, ale viac ambulantných psychiatrov

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: