Súce do koša! Zatiaľ, čo Kajetán Kičura skladoval vo svojom trezore zlaté tehličky, v štátnych skladoch, ktorým šéfoval, vypršal dátum spotreby liekom za milióny eur. Štát tak vyhodil hore komínom poriadne mastnú sumičku!
„Vo vnútri rezerv je katastrofálna situácia. Mám pocit, že ani kotúčik toaletného papiera tam nie je bezpečný,“ opísal situáciu v Správe štátnych hmotných rezerv Robert Fico v roku 2012. V tom čase nastúpil do práce ako nový šéf rezerv Kajetán Kičura. Ten mal po minulom vedení urobiť v skladoch poriadky.
Ide práve o toho Kajetána, o ktorom dnes vieme, že vo svojom sejfe uskladňoval zlaté tehličky a je obvinený z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Zdá sa, že aj počas Kičurovho šéfovania mali rezervy doslova svoje rezervy. Zistili sme totiž, že štát vyhodil do koša milióny eur na lieky, ktoré expirovali práve za Kičurovej éry.
Lieky zapadajú prachom
Celé to odštartovalo v roku 2006, keď sa štát rozhodol nakúpiť lieky na klasickú chrípku. Išlo o tvrdé kapsuly, ale aj sirup. Nás budú zaujímať balenia piluliek značky Tamiflu. Tých Slovensko v tom čase kúpilo 678 660 balení za 12 766 027,59 eur. Využitých, presnejšie vyskladnených bolo 71 596 balení.
„SŠHR SR liek Tamiflu vyskladňovala na základe odborného usmernenia Ministerstva zdravotníctva SR, ako aj stanoviska Úradu verejného zdravotníctva SR. Lieky boli vyskladňované pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a regionálne úrady verejného zdravotníctva,“ prezradila nám čo to o osude lieku Natália Petríková zo Správy štátnych hmotných rezerv. Dodala, že o vyskladnenie ďalších liekov nebol záujem.
Viac o štátnych skladoch tu:
Čo sa ale stalo s vyše 600-tisíc baleniami lieku? Pomyslíte si, že určite bolo liečivo nejak racionálne využité. To je ale omyl. Liek v hodnote viac ako desať miliónov eur zostal na ocot a doteraz zapadá prachom v štátnych skladoch.
Po expirácii
Problémom je, že Tamiflu je v súčasnosti už de facto nepoužiteľné. A to z toho dôvodu, že má už niekoľko rokov po záruke. „SŠHR SR sa v súčasnosti nevie vyjadriť k dôvodom, prečo bývalé vedenie SŠHR SR nezabezpečilo obmenu predmetných mobilizačných rezerv pred uplynutím exspirácie, ktorá vypršala, v závislosti od šarže jednotlivých dodávok, v období od 2013 do 2016,“ povedala Petríková.
Lieky tak doslova vyšli navnivoč a expirovali práve v čase, keď rezervám šéfoval neslávne známy Kajetán Kičura. Keďže bol nominantom Smeru, adresovali sme im otázky práve ohľadom expirácie miliónových liekov. Do uzávierky smeráci nereagovali. Samotný nákup lieku sprostredkovala ešte vláda Mikuláša Dzurindu a rozhodla o ňom v tajnom materiáli. Už v otm čase nákup vzbudzovasl otázniky či mal svoje opodstatnenie.
Čo s nimi bude?
Na stole je tak otázka, čo sa so starými liekmi dá robiť. Zdá sa, že taký scenár, v ktorom štát skrátka nepríde približne o desať miliónov neexistuje. Lieky mohli ešte pred expiráciou odpredať či byť napríklad použité na humanitárnu pomoc. Po expirácii je ale v hre už len jeden jediný scenár.
„Doteraz odpredávané ani likvidované neboli. Správa rezerv ich má aktuálne stále na sklade a v súčasnosti sa zaoberá prípravou ich likvidácie,“ napísala Petríková k Tamiflu.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
ŠKANDÁL Za Kičuru v štátnych skladoch expirovali lieky za desať miliónov eur! Môžu ich vyhodiť do ko