eReport.sk
Slováci sú za odluku cirkvi od štátu
Ilustračné foto: shutterstock

Škandál vo Francúzsku! Vyšetrovatelia odhalili tisíce pedofilov v katolíckej cirkvi

Vo francúzskej katolíckej cirkvi pôsobili v rokoch 1950 – 2020 tisíce pedofilov. Vyplýva to z vyšetrovania nezávislej komisie, ktorá svoje zistenia zverejní na budúci týždeň, uviedla v nedeľu agentúra AFP.

Komisia podľa svojho predsedu Jeana-Marca Sauvého odhaduje, že v spomínanom období bolo v katolíckej cirkvi vo Francúzsku najmenej 2900 – 3200 pedofilov z celkového počtu okolo 115.000 kňazov alebo iných hodnostárov. Správa komisie v rozsahu 2500 strán bude zverejnená v utorok po dva a pol roku analýz cirkevných, súdnych a policajných archívov, ako aj na základe rozhovorov so svedkami.

Čítajte viac

Podľa Sauvého sa jej autori pokúsia vyčísliť počet páchateľov aj počet obetí. Tiež sa zameria na „predovšetkým inštitucionálne a kultúrne mechanizmy“ v cirkvi, ktoré umožnili kryť pedofilov, a ponúkne 45 návrhov na riešenie tohto problému. Nezávislú komisiu zriadila v roku 2018 francúzska katolícka cirkev v reakcii na množstvo škandálov, ktoré otriasli cirkvou nielen vo Francúzsku, ale aj vo svete. Pozostávala z 22 právnikov, lekárov, historikov, sociológov a teológov. Komisia zriadila horúcu telefónnu linku, na ktorú v nasledujúcich mesiacoch prijala tisíce svedectiev.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Škandál vo Francúzsku! Vyšetrovatelia odhalili tisíce pedofilov v katolíckej cirkvi

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php