eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Veľvyslanectvá v Maďarsku v otvorenom liste podporili komunitu LGBT

Dovedna 30 veľvyslanectiev a 12 kultúrnych inštitúcií podpísalo otvorený list vyjadrujúci plnú podporu komunite LGBTQI+ v Maďarsku, kde v polovici júna schválili kontroverzný zákon, ktorý podľa kritikov diskriminuje sexuálne menšiny. Informoval o tom v piatok internetový denník EUobserver.

List na podporu komunity LGBTQI+ a „práv jej členov na rovnosť, nediskriminačné (zaobchádzanie), slobodu vyjadrovania, pokojné zhromažďovanie sa a nenásilie“ bol zverejnený v priebehu tohto týždňa na webstránkach ambasád viacerých krajín. Vyzýva vládu premiéra Viktora Orbána, aby rešpektovala právny štát a ľudské práva, čiže základy, na ktorých „stoja demokratické štáty“.

Gay Pride

List bol zverejnený krátko pred sobotňajším pochodom Gay Pride v Budapešti. Jeho signatári poukazujú na dôležitú úlohu tohto podujatia v podpore „rovnakého zaobchádzania a spoločenskej akceptácie všetkých LGBTQI+ osôb“, ale aj všeobecne pri vytváraní „otvorenejšej, spravodlivejšej, inkluzívnejšej a rovnoprávnejšej spoločnosti“.

V stredu premiér Orbán oznámil, že vláda usporiada vo veci sporného zákona o tzv. ochrane detí pred pedofíliou referendum. O deň neskôr šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás spresnil, že plebiscit sa uskutoční koncom tohto alebo začiatkom budúceho roku. Európska komisia, ktorá predmetný zákon považuje za homofóbny a diskriminačný voči komunite LGBTQI+, spustila minulý týždeň voči Maďarsku v tejto záležitosti právne konanie.

Zákon o ochrane pred pedofíliou

Zákon o ochrane pred pedofíliou, ktorý maďarský parlament jednomyseľne schválil 15. júna, bol rôznymi pozmeňujúcimi návrhmi rozšírený aj o zákaz tzv. propagácie sexuálnych menšín medzi mladými ľuďmi. Zákon stanovuje, že mladí ľudia do 18 rokov nesmú byť v školách, vo filmoch či v reklame vystavovaní „pornografickému obsahu“ alebo akémukoľvek obsahu, ktorý podľa maďarskej vládnej strany „podporuje zmenu pohlavia a homosexualitu“.

Ako pripomína portál EUobserver, Maďarsko v posledných rokoch výrazne obmedzilo práva LGBT osôb – zakázalo napríklad adopcie osobám rovnakého pohlavia a v decembri 2020 parlament pozmenil maďarskú ústavu a zaviedol novú definíciu rodiny ako „zväzok otca, ktorý je mužom, a matky, ktorá je ženou“. Orbán počas svojej 11-ročnej vlády fakticky znemožnil aj zmenu pohlavia legálnou cestou.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Veľvyslanectvá v Maďarsku v otvorenom liste podporili komunitu LGBT