eReport.sk
Ilustračná foto, foto: tasr

Francúzski biskupi vyplatia obetiam pedofílie finančný príspevok

Vedenie katolíckej cirkvi vo Francúzsku prijalo v piatok rozhodnutie, že tisícom obetí pohlavného zneužívania duchovnými vyplatí „finančný príspevok“. Podľa agentúry AFP ide o prípady, ktoré sa udiali od 50. rokov 20. storočia.

Konferencia biskupov Francúzska vo svojom vyhlásení zverejnenom v meste Lurdy uviedla, že cirkev chce „uznať svoju zodpovednosť“ voči spoločnosti prosbou o odpustenie za tieto zločiny a slabosti“.

Výška finančného príspevku bude paušálna. Vyplácať sa bude z osobitného „nadačného fondu“ vytvoreného ad hoc. O prijímateľoch príspevku bude rozhodovať „nezávislý orgán“. Predseda CEF Éric de Moulins-Beaufort spresnil, že tento finančný príspevok „nie je kompenzáciou ani náhradou“.

Plenárne zasadnutie CEF v juhofrancúzskom pútnickom meste Lurdy, na ktorom sa zúčastnilo asi 120 biskupov, hlasovalo o 11 rezolúciách. Niekoľko z nich sa týkalo boja proti pedofilnej kriminalite.

CEF sa v novembri roku 2018 dohodla na vytvorení vyšetrovacej komisie po tom, čo katolíckou cirkvou vo Francúzsku i v zahraničí otriasli škandály so zneužívaním detí.

Jean-Marc Sauvé, vysokopostavený štátny úradník, ktorý vedie túto vyšetrovaciu komisiu, začiatkom marca uviedol, že od roku 1950 mohlo byť vo Francúzsku najmenej 10 000 obetí pedofílie. Tieto údaje vychádzajú z bilancie a analýz telefonátov na horúcu linku zriadenú pre obete zneužívania a svedkov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Francúzski biskupi vyplatia obetiam pedofílie finančný príspevok

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti