eReport.sk
Sopka na Kanárskych ostrovoch La Cumbre, foto:tasr/ap

Na ostrove La Palma zaznamenali zemetrasenie: Sopka neutícha, vytvorila sa nová lávová trhlina!

Španielsky ostrov La Palma zasiahli v pondelok ďalšie zemetrasenia, pričom sa zároveň zrútila aj ďalšia časť kráteru vybuchujúcej sopky. Zrútenie krátera opäť spôsobilo výron lávy, informovala agentúra AP.

Tisíce ľudí v lockdowne

Španielsky národný geografický inštitút (IGN) uviedol, že skoro ráno v pondelok zaznamenal dve zemetrasenie s magnitúdou prevyšujúcou 3,0. Tieto otrasy zeme nastali vyše dva týždne po výbuchu sopky. „Nie je koniec. Nevieme ani, ako dlho to ešte potrvá… Sme v rukách prírody,” uviedol predseda vlády španielskeho autonómneho spoločenstva Kanárske ostrovy Ángel Víctor Torres.

Vytvoril sa nový prúd

Miestne úrady oznámili, že v súčasnosti neplánujú evakuovať z oblasti viac ľudí, pretože nový prúd lávy, ktorý zo sopky začal vytekať po zrútení časti krátera, smeruje podobne ako tie predchádzajúce do mora. Erupcia si doposiaľ vďaka včasnej evakuácii nevyžiadala obete na životoch. Láva však do značnej miery poškodila budovy, infraštruktúru ostrova a poľnohospodársku pôdu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Záber na lietadlo, ktoré bolo účastníkom nehody.

V dôsledku výbuchu a následnej sopečnej aktivity dosiaľ v oblasti z domovov evakuovali asi 6000 ľudí. Poškodených tam bolo zároveň viac ako 1000 budov vrátane obytných domov, kostolov či škôl. Láva podľa agentúry AP doteraz pokryla viac ako 400 hektárov pôdy.

Zdroj: tasr

  

      

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na ostrove La Palma zaznamenali zemetrasenie: Sopka neutícha, vytvorila sa nová lávová trhlina!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport